Alzheimer Nedir?
26 Haziran 2024

Alzheimer Nedir?


Alzheimer hastalığı, yaşla birlikte meydana gelen unutkanlık ve çeşitli zihinsel, davranışsal bozuklukların görülebileceği ilerleyici bir beyin rahatsızlığıdır. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, beyindeki bazı bölgelerde protein birikimi sonucunda, sinir hücrelerinin hasar görmesi ve beyin hücreleri arasındaki iletişimin bozulması hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

Hastalık kendini ilk olarak unutkanlıkla göstermektedir. Özellikle yakın zamana ait bilgilerin hatırlanmaması ya da yeni bilgi öğrenmede zorluk çekilmesi hastaları etkilemeye başlar. Buna eşlik eden belirtiler şunlardır:

  • Konuşma bozukluğu
  • İnsanları tanıyamama
  • Karar vermede güçlük çekme
  • Yolunu bulamama ya da kaybolma
  • Davranış ve kişilik bozuklukları
İlerleyen aşamalarda hastaların çoğunda depresyon, halüsinasyonlar, uyku bozukluğu, saldırganlık, huzursuzluk, kişilik bozukluğu ve davranış bozuklukları gibi durumlar görülebilir. Alzheimer hastalığının belirtileri zihinsel ve ruhsal bozukluklar olarak iki farklı şekilde değerlendirilebilir.

Alzheimer Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hastalarda ruhsal ve zihinsel bozuklukların görülmesi halinde, radyolojik ve laboratuvar incelemeleri sonucunda ulaşılan tanı kriterleri ile %90 oranında teşhis konulması mümkündür. Alzheimer, bunamanın en yaygın görülen sebebidir. Ancak, rahatsızlıkla birlikte ortaya çıkan başka hastalıklar da vardır. Bu nedenle Alzheimer hastalığının diğer bunama sebeplerinden ayrılması oldukça önemlidir.

Alzheimer Kimleri Etkiler?

Genellikle 65 yaş üzerindeki kişilerde görülen bu rahatsızlık, kadın ve erkek ayrımı yapmasa da kadınların daha çok etkilendiği belirlenmiştir. 65 yaş üzerindeki kişilerde yapılan araştırmalarda her 15 kişiden birini etkilediği tespit edilen hastalığın, erken yaşlarda görülmesi nadirdir. Günümüzde hastaların sayısında tüm dünyada artış gözlemlenmektedir. Buna sebep olarak insan yaşamının hızla uzaması gösterilmektedir.

Alzheimer Hastalığının Seyri

Yavaş bir seyir izleyen rahatsızlık, hastalarda günlük yaşamı etkileyen, geri dönüşü olmayan şekilde başka kişilerin bakımına muhtaç bırakan etkiler gösterir. Bu etkiler üç evre şeklinde meydana gelir.

Birinci Evre:

Bu evrede hastalarda unutkanlık, bazı kelimelerin hatırlanmaması, daha önceden bilinen yerlerin hatırlanmaması, işe ilginin azalması ve ilgi duyulan şeylerin cazibesini yitirmesi gibi belirtiler görülür. Genellikle hastalar bu belirtileri kabul etmezler.

İkinci Evre:

Bu evrede belirgin şekilde bellek kaybı ortaya çıkar. Hastalar artık en yakınlarının isimlerini unutur, konuşma bozukluğu artar ve yemek yeme, giyinme gibi işlerini başkalarına bağımlı olarak yapmaya başlarlar.

Üçüncü Evre:

Bu evrede hastalar kendi aile üyelerini hatırlamaz, yollarını bulamaz ve yürümekte zorlanırlar. Hastalarda ciddi davranış bozuklukları meydana gelir. İdrar ve dışkı tutmama sorunu gelişir.

Alzheimer hastaları, rahatsızlığın başlamasından itibaren 5-8 yıl içinde yatağa bağımlı hale gelirler ve her ihtiyacında başkalarının bakımına muhtaç duruma gelirler.

Alzheimer Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzdeki gelişmelere rağmen, Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Yapılan tedaviler hastalığın ilerlemesini durdurmak veya yavaşlatmak amacıyla uygulanır. Beyindeki hasar gören sinir hücreleri nedeniyle azalan asetilkolin adlı madde, kolinesteraz inhibitörleri adlı ilaçlarla dengelenerek zihinsel işlevlerin korunması amaçlanır. Bu tedavi ile hastalık tamamen durdurulamaz, fakat etkileri azaltılabilir. Ayrıca, hastalarda görülen depresyon ve uyku bozukluğu gibi sorunlar başka ilaçlarla tedavi edilmektedir. En azından hastaların daha uzun süre kendi eylemlerini yapması ve yaşam kalitesinin artırılması sağlanmış olur. Bu dönemde hastaların kendilerine güvenmesi oldukça önemlidir. Bu konuda yakınlarına büyük iş düşmektedir. Hastanın beslenmesinden genel sağlığına kadar yakınının desteğine gereksinimi bulunmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Pakize

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Dedemde de Alzheimer hastalığı vardı ve diğer hastalardan daha farklı belirtiler gösteriyordu. Tam olarak Alzheimer hastalığının belirtileri nedir ve alzheimer beyinde neyin değişmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Çünkü hem korkutucu hem de ilginç bir hastalık. 5 dakika önce yaşadıklarını hatırlamıyor.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Alzheimer hastalığı, beyindeki sinir hücrelerinin zamanla hasar görmesi ve ölmesi sonucu ortaya çıkan ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. Bu hastalığın belirtileri genellikle hafıza kaybı, kafa karışıklığı, yargılama ve karar verme yetilerinde azalma, günlük aktiviteleri yerine getirmede zorlanma, kültürel ve sosyal etkinliklere ilgisizlik gibi durumlarla başlar. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte, kişinin tanıma, iletişim kurma ve kendine bakma yetileri de ciddi şekilde etkilenir.

Alzheimer hastalığının beyinde meydana getirdiği ana değişiklikler, amiloid plakların ve tau protein birikimlerinin oluşmasıdır. Bu birikimler, sinir hücreleri arasındaki iletişimi engeller ve hücrelerin ölümüne yol açar. Bu da beyin fonksiyonlarının bozulmasına neden olur.

Evet, Alzheimer hastalığı çok korkutucu ve zor bir hastalık olabilir. Kişinin 5 dakika önce yaşadıklarını hatırlayamaması, bu hastalığın ne kadar yıpratıcı olduğunun bir göstergesidir. Ancak, erken tanı ve uygun tedavi yaklaşımları ile hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir ve yaşam kalitesi bir nebze olsun iyileş

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Alzheimer İleri Evre

Alzheimer İleri Evre

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alzheimer Aşamaları Nelerdir?

Alzheimer Aşamaları Nelerdir?

Alzheimer Genetik mi?

Alzheimer Genetik mi?

Alzheimer Hastası Kaç Yıl Yaşar?

Alzheimer Hastası Kaç Yıl Yaşar?

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer Bitkisel Tedavi

Alzheimer Bitkisel Tedavi

Güncel

Alzheimer Hastalarının Beslenmesi

Alzheimer Hastalarının Beslenmesi

Güncel

Alzheimer Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Alzheimer Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Alzheimer Ne İyi Gelir?

Alzheimer Ne İyi Gelir?

Alzheimer Tanısı Nelerdir?

Alzheimer Tanısı Nelerdir?

Alzheimer Son Evresi Ne Kadar Sürer?

Alzheimer Son Evresi Ne Kadar Sürer?

Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Olmamak İçin Ne Yapmalı?

Alzheimer Olmamak İçin Ne Yapmalı?

Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı

Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı

Parkinson Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Parkinson Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Kaç Yaşında Başlar?

Alzheimer Kaç Yaşında Başlar?