Genç Yaşta Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Genç Yaşta Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Genç yaşta Alzheimer, bundan belki de 10-15 yıl kadar önce ihtimal verilmeyen bir durum olarak düşünülmekteydi. Fakat maalesef günümüzde aşırı derecede fazla kullanılan teknolojik aletler, özellikle çocuk yaşta başlayan bir kişisel tembellik oluşturmaktadır. Üstelik bu tembellik fiziksel değil zihinsel tembellik olarak ilerlemektedir. Gençlerimiz herhangi bir sorunun cevabını, aklına takılan bir şiirin devamını ya da hatırlayamadığı bir numarayı anımsamak veya öğrenmek için beyinlerini yormak yerine, akıllı telefonlarına sarılmayı tercih etmektedir. Bu da zamanla tembelleşen hafızaların bir süre sonra kaybolması durumunu kaçınılmaz kılmaktadır. Çağımızın bir gerekliliği olan bu teknolojileri daha çok zorunlu durumlarda kullansak ve biraz zihnimizin canlanmasına fırsat tanısak, genç yaşta oluşabilen, unutkanlık ile baş gösteren Alzheimer hastalığı daha düşük ihtimaller ile karşımıza çıkacaktır.

Alzheimer hastalığı, daha çok 60 yaş üstü insan grubunda ortaya çıksa da artık gençlerimize de bu hastalığın tanıları konulabilmektedir. Oldukça ciddi bir rahatsızlık olan Alzheimer hastalığı, önce unutkanlık ile ortaya çıksa da hastalık ilerledikçe sıkıntılar çoğalmaktadırlar. Kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülen Alzheimer hastalığının son evrelerinde hasta beynini kullanamaz hale gelmektedir. Bunama olarak da bilinen bu hastalığın genç yaşlarda ortaya çıkması gerçekten çok zor bir durumdur. Çünkü yaşlı insanların Alzheimer hastalığına daha yatkın olduğu düşünüldüğü için, hastalığın bir tedavisi de olmaması sebebiyle gençler bu süreci oldukça yıpratıcı bir şekilde getirmektedir.


Genç Yaşta Alzheimer Tanısı Nasıl Konulur?


Genç yaşta Alzheimer tanısı koymak için tüm verilerin bu hastalığı işaret ettiğinden emin olmak gerekmektedir. Öncelikle hastanın belirtileri ve şikâyetleri doktora iletilir. Bunun ardından tahliller, beyin filmleri gibi gerekli tüm tetkikler yapılır ve hastalığın tanısı belirlenir. Hastayı Alzheimer şüphesine düşüren hastalık belirtileri de şunlardır:
  • Aşırı unutkanlık ve unutulan şeyin bir daha hatırlanmaması
  • Gün içinde sık karşılaşılan kişilerin tanınmaması veya isimlerinin unutulması
  • Bilinen yerlerin adreslerini hatırlamamak
  • Konuşurken seçilecek kelimeleri unutmak
  • Psikolojik olarak çöküntü yaşamak, dengesiz davranışlarda bulunmak
  • Eşyaları bir yerlerde unutmak ya da en kötüsü çocuğunu unutmak gibi çok ciddi belirtileri bulunan bu hastalık, ilerlemeden mutlaka doktora gidilmelidir.
Kesin olarak neden oluştuğu bilinmeyen Alzheimer hastalığının maalesef kesin bir çözümüde yoktur. Uzman doktorların verecekleri ilaç tedavileri ile sadece hastanın daha sakin ve daha rahat olması sağlanabilmektedir. Hastanın ailesi tarafından da hem kabullenmek hem de hastaya sahip çıkmak oldukça zordur. Çünkü ilerlemiş bir Alzheimer hastasına bakmak için öncelikle sevgi sonra da bolca sabır gereklidir. Maalesef bu hastalığa yakalanan kişilerin ortalama olarak 6-7 yıl yaşadıkları gözlemlenmiştir. Genç yaşta böyle bir hastalık ile karşılaşmamak için, beynimizi kullanmalı, zihnimizi zorlamalı ve akıllı telefonları biraz kenarda bırakmalıyız.

Genç Yaşta Alzheimer Yorumları

soru

Sevinc

14 Kasım 2017 Salı

Ben 25 yasindayim alzaymirim yawadiqim.yerde.iyi doktor yok

Cevap yaz
cevap

Berivan

29 Ekim 2018 Pazartesi

Hastalığınız daha fazla ilerlemeden mutlaka uzman bir destek almanız gerekiyor Sevinç Hanım. Çünkü bu sorun erken tedavi edilmediği sürece çok çabuk bir şekilde bir üst seviyeye yükselmektedir. Bu bakımdan çok hassas bir dönemden geçtiğinizi hatırlatırım. Zaman kaybetmeden uzman bir doktor bulmanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

soru

Figen

16 Kasım 2017 Perşembe

Konuşurken saçma ve gereksiz cümleler kuruyorum bu günlerde sıkça oluyor. Daha önce olan bir şey değil bu korkuyorum.

Cevap yaz
cevap

Agah

30 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba figen hanım öncelikle genç yaşta alzheimer günümüzde çok nadir görülmektedir. Genellikle orta yaşlı insanlarda başlayan bu hastalık bazen genç kişilerde de meydana gelmektedir. Konuşurken konuyla alakası olmayan ve gereksiz kelimeler kullanmaktadırlar. Çok fazla unutkanlık yaşayabilir. Ancak genç yaşta alzheimer hastalığına yakalanan bir kişi hastalık ilerlemeden acilen tedavi olması gerekmektedir.

soru

aysun

20 Aralık 2017 Çarşamba

Ben ev adresimi unutuyorum bu 2 yada4kere oldu koyduğum eşyaların yerini unutuyorum sol kolumdan uyuşuyor baş ağrılarım oluyor alzeimer olma durum varmı

Cevap yaz
cevap

Tüzel

28 Ağustos 2018 Salı

Yaşınıza bağlı olarak bu hastalık ortaya çıkar. Söylediğiniz belirtiler orta düzeyde alzheimer hastalıklarının belirtileridir. Mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Alzheimer hastalarının yaşamı çok zordur çünkü dışarı çıksalar daha evin yolunu unutup bulamayabilirler bu yüzden Allah hastalarada onlara bakanlarada yardım etsin ve sabır nasip etsin. Amin.

soru

Esma

30 Ekim 2017 Pazartesi

Ben 15 yaşındayım ve maalesef bu tanilarin hepsi bende var doktora gitmeye korkuyorum.

Cevap yaz
soru

Merve

08 Aralık 2017 Cuma

Sevinc hanım 25 yasındasınız kim soyledi alzeimer oldugunuzu?

Cevap yaz
soru

emine kaya

30 Ocak 2018 Salı

alzaymırım gqliba 🤕😑

Cevap yaz
soru

Elif

20 Mart 2018 Salı

27 yaşindayim epilepsi ve konversiyon bozuklugum var agir bi travma sonucunda olustu.uyku aniden kaciyo cogu geceler yada gece uyanip bi saat falan oturup tekrar yatiyorum. Cevremdeki arkadaslarima bazi konusmalari dediniz diyorum onlarda yok oyle bisey demedik diyolar. Bazen şifrelerimi unutuyorum. Bazen yakin tarihteki bi gunu dusundugumde hatrlmiyorum. Birde uykuya dalarken tum vucudum titriyo bayilir gibi daliyorum uykuya uyandigimdada bayginlik snrasi ayilma gibi oluyor. Belirtiler cok tuhaf yaptigim biseyi yaptimmi diye defalarca kontrol ediyorum. Cok stres yaptigimda oturup dusundugumde beynimin oldugu bölgeden enseme kadar yanma hissediyorum ve bersberinde karincalanma.

Cevap yaz
soru

Gulcan

28 Temmuz 2018 Cumartesi

Ben 22 yaşındayım çalıştığım ortamdaki arkadaşlarıma tam seslenecekken ismini unutuyorum ya başkasına sorup hatırlıyorum yada siftten bakıyorum bazen de kendi kendime hatırlıyorum stresli benm açımdan ağır dönemler atlattım hala da atlatmaya çalışıyorum ne yapmalıyım?

Cevap yaz
soru

Sema

01 Ağustos 2018 Çarşamba

Merhebalar ben 19 yaşındayım 10 yaşından öncelerini hatırlamıyorum son zamanlarda yaşadığım anıları unutuyurum hatıralmaya çalışıyorum olmuyor

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Alzheimer Genetik  mi?

Alzheimer Genetik mi?

İlginizi Çekebilir

Alzheimer İleri Evre

Alzheimer İleri Evre

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alzheimer Hastasının Sürekli Uyuması

Alzheimer Hastasının Sürekli Uyuması

Alzheimer Hastalarının Beslenmesi

Alzheimer Hastalarının Beslenmesi

Alzheimer Son Evresi Nasıldır? ve Nasıl Davranılmalı?

Alzheimer Son Evresi Nasıldır? ve Nasıl Davranılmalı?

Alzheimer Hastalarında Uykusuzluk

Alzheimer Hastalarında Uykusuzluk

Alzheimer Çeşitleri ve Evreleri

Alzheimer Çeşitleri ve Evreleri

Güncel

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer Nedenleri

Güncel

Alzheimer Aşamaları Nelerdir?

Alzheimer Aşamaları Nelerdir?

Güncel

Alzheimer Ne Demek?

Alzheimer Ne Demek?

Alzheimer Kaç Yaşında Başlar?

Alzheimer Kaç Yaşında Başlar?

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Nedir?

Alzheimer Nedir?

Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı

Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı

Alzheimer İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Alzheimer İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Alzheimer Bitkisel Tedavi

Alzheimer Bitkisel Tedavi

Alzheimer İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alzheimer İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?