Alzheimer Nedenleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer nedenleri, Alzheimer bir unutkanlık hastalığıdır. Bu hastalık en çok elli ile elli beş yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık, hafıza bozukluğu, okuyamama, yazamama, kendini ifade edememe gibi işlev bozuklukları ile başlar. Birkaç yıl sonra hastalık ilerler ve ruhsal bozukluklara neden olur. Bu bozuklukların kendisinde oluştuğunu gören hasta umutsuzluğa kapılır ve moral olarak çöker. İki şekli olan bu hastalık, yaşlıkta ve yaşlılık öncesinde başlar. Yaşlılıkta görülen şekli, çok yavaş başlar ve geç ilerler. Yaşlılık öncesi başlayan şekli ise altmış yaşından önce meydana gelir ve hızlı bir şekilde ilerler.

Alzheimer hastalığı ile ilgili, henüz hiçbiri kesinleşmemiş birçok teori ortaya konulmuştur. Bu hastalığın nedenleri arasında, kalıtsal faktörler, beyinde protein birikimi, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması ve çeşitli zehirli maddelerin yol açtığı söylenmektedir. Yapılan araştırmalara göre muhtemel nedenlerin arasında genetik faktörler de ortaya çıkmıştır. Aynı aile içerisinde bu hastalık birden fazla kişide görülmüş ise bu hastalığın kalıtsal bazı faktörlere bağlanabileceğini göstermektedir. Örneğin, bir kadının kırk beş yaşından sonra doğum yapması, dünyaya getirdiği çocuk için Alzheimer hastalığının sebeplerinden bir tanesi olarak gösterilir. Aynı zamanda beyin iltihabı hastalığı olan kişilerde de Alzheimer da oluşan bozukluklara benzer bozuklukların oluştuğu görülmüştür. Buna dayanarak Alzheimer hastalığının, enfeksiyona bağlı olabileceği de söylenmektedir. Kafa travması geçiren kişilerin sağlıklı kişilere oran olarak Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının daha fazla olduğu görülmüştür. Özellikle boksör olan kişilerin kafalarına aldıkları darbelerden dolayı, beyinde bozukluklar oluşabileceğinden bu hastalığa yakalanma olasılıklarının kaçınılmaz olduğu belirtilmektedir.

Psikolog ya da sinir hastalıkları uzmanı tarafından, çekilen beyin filmi, yapılan kan tahlilleri ve laboratuvar tetkikleri sonucu tanısı konulan bu hastalığın, kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu hastalıkta erken tanı çok önemlidir. Yapılacak olan tedavi yönteminde hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz, sadece ilerlemesi yavaşlatılır. Ayrıca bu hastalığın, kişiye verdiği psikolojik rahatsızlıkların giderilmesi için Uzman doktorlar tarafından ilaçlar tedavisi uygulanır. Alzheimer hastalığı belirtilerine sahip olan kişilerin ya da ailesinden bir kişide bu durumu gören kişilerin gecikmeden, hemen bir psikolog veya sinir hastalıkları uzmanına görünmelerinde fayda vardır.

Alzheimer Nedenleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

İlginizi Çekebilir

Alzheimer Nedir?

Alzheimer Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Alzheimer İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Alzheimer İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alzheimer İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alzheimer Bitkisel Tedavi

Alzheimer Bitkisel Tedavi

Güncel

Alzheimer Genetik  mi?

Alzheimer Genetik mi?

Güncel

Alzheimer Göz Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alzheimer Göz Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?