Alzheimer Hastalarının Beslenmesi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Alzheimer Hastalarının Beslenmesi

Alzheimer hastalarının beslenmesi, Alzheimer maalesef zor ve ürkütücü bir hastalıktır. Sadece hafızayı etkilemekle kalmaz kişiliği ve davranışları da etkiler. Hastalığa sebep olan etkenler kesin olarak bilinmemekle beraber ciddi kafa travmaları ve sigara sebepler arasında gösterilmektedir ve yine üzülerek belirtilmeli ki kesin bir tedavi şeklide henüz yoktur. Bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalara göre beslenme şeklinin hastalığı kontrol altında tuttuğu ve ilerlemesini engellediğidir.


Alzheimer hastalarının beslenmesi nasıl olmalı?


Alzheimer hastalarının beslenme tarzı E ve C vitaminleri yönünden zengin olmalıdır ve balık bolca tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Doymuş yağ oranı ve az kolesterol içeren bir diyet uygulanmalıdır. Yemeklerdeki tuz oranı olabildiğince az, alkol ve sigara kullanımı kesinlikle olmamalıdır. Rafine ve şekerli ürünler tüketilmesi hastalığın ilerlemesini kolaylaştırmaktadır.
  • Süt ve süt ürünlerini içeren gıdalar sinir ve kasların düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Peynir, özellikle yoğurt, lor ve çökelek gibi süt türevleri içeren besinler Alzheimer hastalarının günlük beslenmesinde mutlaka yer almalıdır. Süt ve süt ürünleri protein, kalsiyum, fosfor ve B grubu vitaminlerini içerdiğinden dolayı yaşlılık süresinde mutlaka bu gıdalardan günde 2-3 porsiyon tüketim yapılmalıdır.
  • Yağlı tohumlar, et, kuru baklagiller ve yumurta birbirini tamamlayan gıdalar olup birbirlerini ikame edebilmektedirler. Bu ürünler kırmızı et, tavuk, hindi, balık, yumurta, nohut, kuru fasulye, yeşil mercimek, fındık, fıstık, badem, ceviz alınması gereken gıdalardır. Demir, çinko, magnezyum gibi mineraller ve protein bu gruptaki besinler de yer alır. Ayrıca vitamin olarak B grubu vitaminleri A ve E vitaminleri de bu gruba dahildir.
  • Günlük yağ tüketimi yaşın ilerlemesi ile sınırlandırılmalıdır. Et ve et ürünleri içeren gıdalarda doymuş yağ oranı yüksek olduğundan dolayı bu ürünler tüketilirken yağsız olanları tercih edilmelidir. Balıkta doymuş yağ oranı düşük olmasına rağmen omega 3 miktarı oldukça fazladır. Kızartma olmaması şartı ile haftalık 3 kez balık tüketmek Alzheimer hastalığı için oldukça faydalıdır. Yine haftada 4 kez yumurta, 2-3 kez kuru baklagillerden ve beyaz etin ağırlıklı olduğu bir beslenme şekli uygulanmalıdır.
  • Sebze ve meyvede ise bolca C vitamini bulunduğundan dolayı ve hastalıklara karşı direnç gösterme ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi bakımından sebze ve meyvenin her gün 400 gram kadar tüketilmesi gereklidir. Sebze ve meyvelerdeki su oranı fazla olduğu için vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılması Alzheimer hastalığının ilerlememesi için çok önemlidir.
  • Tahıl ve tahıl içeren gıdalar temel enerji kaynağı olduğundan makarna, ekmek, pilav, bulgur, yarma gibi yiyecekler bu gruba dahildir. Tam taneli olanlar ve bulgur bolca B vitamini içermesi nedeni ile Alzheimer hastaları için son derece önemli bir gıda grubudur. Tahıl ürünleri sinir sistemi ve sindirim sisteminin çalışmasında son derece etkili olduğundan Alzheimer hastalarının günlük beslenme planlarına mutlaka dahil edilmelidir.
  • Hayvansal yağ ve hayvansal yağ içeren gıdalardan, şeker, kahve, çikolata ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Tatlandırıcı içeren gıdalardan da uzak durulmalıdır.
  • Ayrıca keten tohumu, avokado yağı ve sızma zeytinyağı mutlaka diyete dahil edilmelidir.
  • Yaban mersini, ıspanak ve deniz yosunu Alzheimer hastaları için mutlaka alınması gereken faydalı gıdalardır.

Alzheimer Hastalarının Beslenmesi Yorumları

soru

Cudiye

01 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba. Ninem yine oruç tutuyordu ve bahçeye gitmişti. Hava çok sıcaktı ve orada bayıldı. Doktora götürdük Alzheimer olduğunu söyledi. Gittikçe kötüleşti. Hiç bir şey yemiyor, herkesi unutmuş durumda ve çocuk gibi davranıyor. Nasıl beslenmesi gerektiği hakkında hiçbir bilgimiz yok. Bu konuda bana acil olarak bilgi verebilir misiniz?Şimdiden Teşekkür ederim

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Alzheimer Ne Demek?

Alzheimer Ne Demek?

Popüler İçerikler

Alzheimer Nedir?

Alzheimer Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alzheimer Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Alzheimer Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Genetik  mi?

Alzheimer Genetik mi?

Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Alzheimer Ne İyi Gelir?

Alzheimer Ne İyi Gelir?

Güncel

Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı?

Güncel

Alzheimer Aşamaları Nelerdir?

Alzheimer Aşamaları Nelerdir?

Alzheimer Olmamak İçin Ne Yapmalı?

Alzheimer Olmamak İçin Ne Yapmalı?

Alzheimer Çeşitleri ve Evreleri

Alzheimer Çeşitleri ve Evreleri

Alzheimer Bitkisel Tedavi

Alzheimer Bitkisel Tedavi

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer Nedenleri

Alzheimer Teşhisi Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Teşhisi Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Alzheimer Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?