alzheimer.gen.tr https://www.alzheimer.gen.tr Alzheimer, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, alzheimer.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Wed, 01 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Parkinson Alzheimer https://www.alzheimer.gen.tr/parkinson-alzheimer.html Tue, 20 Nov 2018 03:14:42 +0000 Parkinson Alzheimer; dünya üzerinde en sık rastlanan iki nörodejeneratif hastalığın isimleridir. Bu hastalıklar beyinde hücre ölümü olan ve seçici hücre olmayan iki benzer hastalıktır. Parkinson Alzheim Parkinson Alzheimer; dünya üzerinde en sık rastlanan iki nörodejeneratif hastalığın isimleridir. Bu hastalıklar beyinde hücre ölümü olan ve seçici hücre olmayan iki benzer hastalıktır. 

Parkinson Alzheimer Genel Özellikleri

Özellikle yaşlı kişilerde ortaya çıkan Alzheimer hastalığı çok sık görülen bir nörodejeneratif hastalıktır. Beyinin bellekle ilgili hücrelerini ve zaman ilerledikçe de zihinsel işlevlerle ilgili diğer tüm hücreleri etkileyen bir hastalıktır. 

Alzheimerdan sonra en sık rastlana Parkinson hastalığı ise en çok görülen ikinci nörodejeneratif hastalıktır. Bu hastalık da öncelikli olarak beynin hareketle ilgili ufak bir bölgesinde hücre kaybına ve hücre ölümüne neden olur. 

Mekanizmaları bakımından benzer olan bu hastalıkların her ikisinde de seçici hücre kaybı görüldüğü için bu hastalıklar aynı grupta incelenir. İkisi de nörodejeneratif hücre kaybına giren bu hastalıkların belirtileri ise birbirinden farklıdır. 

Parkinson Alzheimer Belirtileri

Alzheimer hastalığı öncelikli olarak hastada zihinsel işleyişi etkiler ancak hareketler üzerinde bir zarar gözlenmez. İleri safhada yani hastanın iletişiminin çevresiyle tamamen koptuğu evrede, hastada bir yavaşlama görülebilir. Buna karşı Parkinson hastalarında ise, hareketin öncelikli olarak etkilendiği görülür. Özellikle genç hastalarda hastalığın ilk yıllarında zihinsel işleyişte fazla bir sorun ortaya çıkmaz. Hatta hastanın çevresi tarafından herhangi bir sorun fark edilmez. Yıllar ilerledikçe ve hasta yaşlandıkça bunama şeklinde belirtiler görülür. Özet olarak Parkinson hastalığı ve Alzheimer  hastalığı  mekanizmaları açısından birbirine benzer ancak belirtileri açısından birbirlerinden çok farklıdır.

Parkinson Alzheimer Benzerliği

Yaşlılıkla beraber sık görülen Parkinson Alzheimer hastalıklarının belirtilerinin farklı olmasına rağmen beyindeki etkileri benzerdir. Yakın dönemlere kadar bu iki hastalığın arasında doğrudan ilişki bulunmadığına inanılıyordu. Ama tıp dünyasındaki son gelişmeler, her iki hastalıkta da görevini tamamlayan birtakım proteinlerin atılamayarak hücrelerin içinde birikmesi sonucu ortaya çıktığını gösterdi. Bu proteinlerin birbirleriyle ilişkileri de yine bu gelişmelerle anlaşılmaya başlandı. 

Yeni elde edilen bilgiler hem Parkinson Alzheimer hastalıklarına hem de bu hastalıkların tedavilerine ilişkin yeni yaklaşımları gündeme getiriyor. Uzmanlara göre Parkinson hastalarının yaklaşık olarak yüzde 40'ında, hayatlarının geç evrelerinde Alzheimer hastalığının da gelişiyor ve bu iki hastalık klinik ve beyinde oluşan değişikler açısından ortak yönleri olan hastalıklar. 
]]>
Alzheimer Hastalığına İyi Gelen Bitkiler https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-hastaligina-iyi-gelen-bitkiler.html Wed, 21 Nov 2018 02:54:40 +0000 Alzheimer hastalığına iyi gelen bitkiler, yaşın ilerlemesiyle beraber hafızanın da bir parça zayıflaması normal bir durumdur. Unutkanlık veya dikkat bozukluğu işin içine alzheimer veya kafa travması gibi ciddi hastalıklar Alzheimer hastalığına iyi gelen bitkiler, yaşın ilerlemesiyle beraber hafızanın da bir parça zayıflaması normal bir durumdur. Unutkanlık veya dikkat bozukluğu işin içine alzheimer veya kafa travması gibi ciddi hastalıklar ve bu hastalıklar gittikçe büyük hafıza kayıplarına varacak kadar ilerleme yaşlanmanın dışında, psikolojik rahatsızlıklar veya stres gibi durumlarda hafızayı etkileyebilmektedir. Unutkanlığı önlemek için zihin jimnastiği yaptıran çeşitli aktivitelerle ilaçlar, bitkisel takviyeler, besinler tavsiye edilmektedir. Eğer Düzenli ilaç kullanılıyorsa herhangi bir bitkisel takviye kullanmadan önce muhakkak doktora danışmak gerekir.

Alzheimer hastalığını önlemek için kullanılması  gereken bitkiler

Biberiye: Unutkanlığa iyi gelmesi ile bilinen en köklü bitkilerden biri biberiyedir. Başka medeniyetlerde öğrencilerin sınavlara girmeden önce saçlarına taze biberiye dalı sürdükleri söylenmektedir. Yüzyıllar geçmesine rağmen biberiyenin bu konudaki şöhretinde bir eksilme yaşanmamıştır. Biberiye beyin damarlarını genişleten ve hafızaya iyi gelen karnosik asit adlı antioksidan bakımından çok faydalıdır. Biberiye takviyeleri piyasada hap, yağ, çay gibi farklı şekillerde bulunabilir.

Gingko biloba: Bu bitki ağacının yapraklarından türeyen bu bitki, hafızayı güçlendirmek adına en çok başvuranlardan bir tanesidir. Vücudun tüm sistemini dengeleme özelliği bulunan bu bitkinin, unutkanlığa karşı en çok tavsiye edilen bitkiler içerisindedir. Bitki ekstraktları uzmanlar ve doktorlar nezaretinde onların belirlediği dozlarda ve surelerde alınması gerekir. Beyne kan akışı desteklediği ve bunun neticesinde unutkanlığa iyi geldiği bilinen gingko, bu sebeplerden ötürü alzheimer hastalığına çare olmak isteyen araştırmacıların başlıca inceleme konularından birisidir.

Gotu kola: Anksiyete belirtilerine karşı yardımcı olan ve belleği geliştirmek adına beyin fonksiyonlarını uyaran bir bitkidir. Beyin fonksiyonlarının uyarılması zihnin açılması ve unutkanlığın en asgari düzeye indirilmesi anlamına gelmektedir. Zihni çabuk şekilde canlandırmak adına bir fincan sıcak suda bir çay kaşığı kurutulmuş gote demlenerek çay yapılabilir. Tadı acı gelirse suyu alınmasının ardından limon ve bal ekleyerek içilebilir.

Şevketibostan: Bostan otu ya da mübarek dikeni gibi farklı isimlerle de anılan şevketibostan, uzun, Keskin, dikenli yaprakları yüzünden çiçekleri zor toplanan bir bitki türüdür. Şevki bostanın birine özelliği kan dolaşımını birleştirilmesi toksinlerin atmaya yardımcı olması veya kanı temizlemesi gibi önemli görevleri vardır. Beyin için genel bir beslenme sağladığı bilinmektedir. Kan dolaşımını iyileştirilmesinin ardından bu bitki unutkanlığa ve sindirime iyi gelmektedir. Şevki Bostan çoğu zaman çay şeklinde tüketilmektedir.

Melisotu: Herkes tarafından beyne iyi geldiği bilinmez. Başka ülkelerin araştırmalarına göre hafıza, muhakeme ve problem çözme ile alanlarda etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, melisaotu tazeyken ezilerek çıkarılan suyu da kullanılmaktadır. Kaynatılarak vücuda sürülürse ter kokusunu gidermektedir.
]]>
Alzheimer Genetik Mi https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-genetik-mi.html Wed, 21 Nov 2018 17:03:04 +0000 Alzheimer genetikmi,, ailesinde alzheimer hastası olan kişilerin en çok korktuğu ve merak ettiği soruların başında gelmektedir. Özellikle alzheimer olan hasta birinci dereceden akraba ise mutlaka diğer akrabalar risk grubunda olup ol Alzheimer genetikmi,, ailesinde alzheimer hastası olan kişilerin en çok korktuğu ve merak ettiği soruların başında gelmektedir. Özellikle alzheimer olan hasta birinci dereceden akraba ise mutlaka diğer akrabalar risk grubunda olup olmadıklarını anlamak isterler. Alzheimer demans türevi bir beyin hastalığı olup genellikle ilerleyen yaşlarda hafıza kayıpları ya da günlük olayları karıştırma şeklinde ortaya çıkan ve bazı durumlarda bunama yani ateh olarak bilinen yaşlanmaya bağlı hastalık ile karıştırılabilir. Alzheimer bunamadan farklı olarak fiziksel bir hastalıktır ve hasta olayları hatırlamakta fakat sırasını karıştırmakta olabilir özellikle uzak geçmişi çok net hatırlaması ve yakın geçmişi hiç hatırlamamsı şeklinde tanımlanabilir. İnsanları hatta kendi çocuklarını tanımaması bile mümkündür. Alzheimer hastalığı gen aktarımı ile sonraki nesillere geçirilebilir yani genetik bir hastalıktır denilebilir.

Alzheimer genetikmidir,

Alzheimer hastalığına yakalanan kişi kendinden sonra gelen nesillere gen yoluyla hastalığı aktarabilir yani alzheimer genetik bir hastalıktır denilebilir. Hastalığa yakalanan kişinin özellikle birinci dereceden akrabaları birinci kısım risk grubunda yer alırlar ve alzheimer testi yaptırmaları faydalı olur. Alzheimer tam olarak tedavi edilebilen bir hastalık olmasa da erken teşhis ile hastalık yavaşlatılabilir ve en azından hastanın daha konforlu bir hayat sürmesi sağlanabilir. Alzheimer zor bir hastalıktır, belirtileri arasında koku kaybı, yakın geçmişi hatırlamama, olayları karıştırma ve hatta kişilik değişikliği şeklinde sıralanabilir. Alzheimer hastalarının özellikle evde bakılmaları hastalığın ilerlediği dönemlerde son derece zordur. Hastalar evden kaçmakta eve etrafına ya da kendilerine zarar verebilmekte ve birlikte yaşadığı insanlar için hayatı zorlaştırabilmektedir. Böyle durumlarda hastanın kendi iyiliği için özel bakım merkezlerinde tedavi altında olmalarında fayda vardır.
Alzheimer bir beyin hastalığıdır ya da daha farklı bir tanımla beyinde oluşan elektriksel akım kaybından kaynaklanan bir hastalıktır. Beynin bir bölgesinde bulunan gri hücre sayısındaki artış ile ortaya çıkan hastalığın sebebi tam olarak günümüzde saptanamamıştır. Bununla beraber alzhaimer hastalığının tam olarak tedavisi de henüz bulunamamıştır. Deneysel tedaviler ve beyin sapına elektriksel tedavi uygulaması ile hastalığın yavaşlatılması mümkün olabilmektedir.

Alzhaimer hastalığğı hangi yaşlarda baş gösterir,

Alzheimer hastalığı demans hastalığının aksine genç yaşlarda ortaya çıkmaz genellikle orta yaş üstü kabul edilen altmış yaşından sonra ortaya çıkabilmektedir. 
Ailesinde alzheimer olan kişiler özellikle birinci dereceden akrabaları alzheimer hastalığına yakalanmış ise gen tedavisine başvurabilirler. Gen tedavisi gen yolu ile aktarılan hastalıkların arındırılması bir tür önüne geçilmesi halidir. B12HT testi ile gen yolu ile aktarılan hastalıklar için risk grubunda olup olmadığını kişi öğrenebilir ve bu test ile öğrendiği sonuçlara göre hekimlerden yardım alabilir. Özellikle parkinson, alzheimer ya da bazı kanser türlerinin henüz başlamadan önlenebilmesi bu test ile sağlanabilir. Göğüs ya da rahim kanseri risk grubunda olanlar test sonucunda pozitif olmaları halinde bu dokuları aldırıp riski ortadan kaldırabilirler. Bunun gibi alzheimer hastaları da risk grubunda olduğunu öğrenip hastalığa yakalanmayı önleyebilir ya da mümkün olan en uzak tarihe kadar erteleyebilirler.

]]>
Genç Yaşta Alzheimer https://www.alzheimer.gen.tr/genc-yasta-alzheimer.html Thu, 22 Nov 2018 12:50:29 +0000 Genç yaşta alzheimer, bundan belki de 10-15 yıl kadar önce ihtimal verilmeyen bir durum olarak düşünülmekteydi. Fakat malesef günümüzde aşırı derecede fazla kullanılan teknolojik aletler, özellikle çocuk yaşta başlayan bir k Genç yaşta alzheimer, bundan belki de 10-15 yıl kadar önce ihtimal verilmeyen bir durum olarak düşünülmekteydi. Fakat malesef günümüzde aşırı derecede fazla kullanılan teknolojik aletler, özellikle çocuk yaşta başlayan bir kişisel tembellik oluşturmaktadır. Üstelik bu tembellik fiziksel değil zihinsel tembellik olarak ilerlemektedir. Gençlerimiz herhangi bir sorunun cevabını, aklına takılan bir şiirin devamını yada hatırlayamadığı bir numarayı anımsamak veya öğrenmek için beyinlerini yormak yerine, akıllı telefonlarına sarılmayı tercih etmektedir. Bu da zamanla tembelleşen hafızaların bir süre sonra kaybolması durumunu kaçınılmaz kılmaktadır. Çağımızın bir gerekliliği olan bu teknolojileri daha çok zorunlu durumlarda kullansak ve biraz zihnimizin canlanmasına fırsat tanısak, genç yaşta oluşabilen, unutkanlık ile baş gösteren alzheimer hastalığı daha düşük ihtimaller ile karşımıza çıkacaktır. 

Alzheimer hastalığı, daha çok 60 yaş üstü insan grubunda ortaya çıksa da artık gençlerimize de bu hastalığın tanıları konulabilmektedir. Oldukça ciddi bir rahatsızlık olan alzheimer hastalığı, önce unutkanlık ile ortaya çıksa da hastalık ilerledikçe sıkıntılar çoğalmaktadırlar. Kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülen alzheimer hastalığının son evrelerinde hasta beynini kullanamaz hale gelmektedir. Bunama olarak da bilinen bu hastalığın genç yaşlarda ortaya çıkması gerçekten çok zor bir durumdur. Çünkü yaşlı insanların alzheimer hastalığına daha yatkın olduğu düşünüldüğü için, hastalığın bir tedavisi de olmaması sebebiyle gençler bu süreci oldukça yıpratıcı bir şekilde getirmektedir. 

Genç Yaşta Alzheimer Tanısı,

Genç yaşta alzheimer tanısı koymak için tüm verilerin bu hastalığı işaret ettiğinden emin olmak gerekmektedir. Öncelikle hastanın belirtileri ve şikayetleri doktora iletilir. Bunun ardından tahliller, beyin filmleri gibi gerekli tüm tetkikler yapılır ve hastalığın tanısı belirlenir. Hastayı alzheimer şüphesine düşüren hastalık belirtileri de şunlardır: 
 • Aşırı unutkanlık ve unutulan şeyin bir daha hatırlanmaması
 • Gün içinde sık karşılaşılan kişilerin tanınmaması veya isimlerinin unutulması
 • Bilinen yerlerin adreslerini hatırlamamak
 • Konuşurken seçilecek kelimeleri unutmak
 • Psikolojik olarak çöküntü yaşamak, dengesiz davranışlarda bulunmak
 • Eşyaları bir yerlerde unutmak yada en kötüsü çocuğunu unutmak gibi çok ciddi belirtileri bulunan bu hastalık, ilerlemeden mutlaka doktora gidilmelidir. 
Kesin olarak neden oluştuğu bilinmeyen alzheimer hastalığının malesef kesin bir çözümüde yoktur. Uzman doktorların verecekleri ilaç tedavileri ile sadece hastanın daha sakin ve daha rahat olması sağlanabilmektedir. Hastanın ailesi tarafından da hem kabullenmek hem de hastaya sahip çıkmak oldukça zordur. Çünkü ilerlemiş bir alzheimer hastasına bakmak için öncelikle sevgi sonra da bolca sabır gereklidir. Malesef bu hastalığa yakalanan kişilerin ortalama olarak 6-7 yıl yaşadıkları gözlemlenmiştir.  Genç yaşta böyle bir hastalık ile karşılaşmamak için, beynimizi kullanmalı, zihnimizi zorlamalı ve akıllı telefonları biraz kenarda bırakmalıyız. 
]]>
Alzheimer Olmamak İçin Ne Yapmalı https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-olmamak-icin-ne-yapmali.html Fri, 23 Nov 2018 08:45:24 +0000 Alzheimer olmamak için ne yapmalı, yıllar boyunca devam eden bilimsel araştırmalar neticesinde, alzheimer beyne yaptığı tahribatın tarihi açıkça görülüyor görülmesine de tedavi konusunda gözle görülür, elle t Alzheimer olmamak için ne yapmalı, yıllar boyunca devam eden bilimsel araştırmalar neticesinde, alzheimer beyne yaptığı tahribatın tarihi açıkça görülüyor görülmesine de tedavi konusunda gözle görülür, elle tutulur bir gelişme daha olmamıştır. Potansiyel olarak birkaç tedavi yöntemi ile hala test aşamasında bekletilip durmaktadır. Aileden gelen genetik bilgiler bu hastalığa yakalanmadan risk miktarını belirlemede bir faktör niteliği taşısa da, hastalığın ortaya çıkıp çıkmayacağına karar verilmesinde büyük bir önem kaydetmiyor.


Alzheimer olmamak için alınacak önlemler,

Daha aktif olunmalıdır. Oksijenin enerji üretmesi gerektiği durumlar olmalıdır. Örneğin bisiklete binme, yürüme koşma aerobik aktivitelerin, aerobik olmayan yani fazla oksijen gerektirmeyecek meşgul veya ağırlık çalışmaları gibi sporlarla beyin fonksiyonlarını kurmada çok etkili olduğu belirtiliyor. Beyne oksijen pompala ve şekeri zengini kan göndermeyi sağlayacak olan aktiviteler yapılması gerekir. 

Kilo kontrol edilmeli: Yapılan araştırmalar sonucunda vücut ağırlığının alzheimer riski ile doğru orantılı olarak işaret edilmektedir. Yani şişmanlar daha çok risk altında bulunuyor. Örnek olarak vücut kitle endeksi 30'un üzerinde olan veya 1.70 boyunda 90 kilo olan bir kişinin beyin ölümü normal kiloda olan, yani 18-25 arasında olan ölçülebilen kişilere göre yüzde 8 daha azdır.

Beyin kullanılmalı, hatta zorlanmalı: Beyin aktif bir şekilde çalıştırılmalıdır. Örneğin bulmacalar faydalı olmak maksadıyla, tabi bütün iş onları da bitmiyor tecrübeler, yeni bilgiler beynin kontaklarını ve iletişim yollarının yeniden düzenlenmesi ile olanak sağlıyor. Bırakın düzenlemeyi yeni hücrelerin doğmasına olanak sağlıyor. Tabii Bütün bunlar kendi kendine olmuyor, yeni şeyler öğrenmek ve çalışmak gerekmektedir. Buna bir nevi beyne mesai yaptırmak gerekir. Yapılan araştırmalar daha çok akademik uğraşı olan kişilerde alzheimer çıksa bile, normalden daha geç çıktığın gösterilmektedir. 

Sosyallik önemli: Psikolojik olarak stres, uzun vadede kişinin alzheimer hastalığına yakalanma riskini önemli miktarda arttırmaktadır. Arkadaş edilmeli sosyal aktivitelere katılmak gerekir.

Sağlıklı bir beslenme şarttır: Yapılan araştırmalara göre sebze ağırlıklı olarak yağ miktarı az beslenme şekillerinin koruyucu olduğu gösterilmektedir. Örnek olarak ıspanak kırmızı biber pancar patlıcan soğan koyu renkli böğürtlen erik portakal kırmızı üzüm çilek yemek gerekir. Antioksidan ve E vitamini içeren balık, ceviz, fındık, badem tüketimi gibi besinler çok önemlidir.

Kişiliğinizi değiştirilmeli: Belirli olarak kişilik özelliklerinin bu hastalığa karşı koruyucu görev yaptığı güçlü bir bilimsel iddia olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişinin kendini disiplin edebilmesi, hedef belirleyip ve bu hedefe ulaşmak için çaba göstermesi, sorumluluk sahibi olması, hep bu amaçla hareket etmesi ve her şeyden kendine bir ders çıkarması, bu hastalığı önlemede önem arz eden kişilik özellikleri olarak da bilinmektedir.
]]>
Alzheimer Başlangıcı https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-baslangici.html Fri, 23 Nov 2018 15:27:39 +0000 Alzheimer başlangıcı, Alzheimer hastalığı beyindeki sinir hücrelerinin ölmesi sonucu beyin sinyallerinin uygun bir şekilde ulaşmalarını alzheimer hastalığı denir. Alzheimer başlangıcı başlarda belirtilerinin saptanması zor Alzheimer başlangıcı, Alzheimer hastalığı beyindeki sinir hücrelerinin ölmesi sonucu beyin sinyallerinin uygun bir şekilde ulaşmalarını alzheimer hastalığı denir. Alzheimer başlangıcı başlarda belirtilerinin saptanması zor olsa da dikkat edildiğinde anlaşılabilmektedir. Alzheimer hastası olan kişi, hafıza, yargılama ve düşünme problemi yaşar. Bu durum kişinin çalışmasını ve günlük hayatını zorlaştırır. Alzheimer hastalığının günümüzde tamamen tedavi edilebilen bir tedavi şekli malesef yok. Tedavi şekli alzheimer başlangıcı olan kişilerde erken teşhis ile ancak durdurulması ve ilerleyiş hızının durdurulmasına yönelik tedavi şeklinde kontrol altına alınmasa yöneliktir. Mevcut olan tedavi şeklinin etkili olabilmesi içinde erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle orta ve ileri yaşta görülen başta unutkanlık olmak üzere belirtileri dikkate almak gerekir. Verilen sinyallerini alzheimer başlangıcı olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. 

Alzeheimer başlangıcı habercisi olan belirtiler, 
 • Günlük yaşamı olumsuz derecede etkileyecek unutkanlık alzheimer başlangıcının ilk belirtisidir. Özellikle yakın zamana ait kişileri ve olayları unutmak dikkate alınması gereken bir konudur. 
 • Günlük işlerini yapmakta zorlanma örneğin, alışveriş yapma, yemek yapma yada daha önce kullanabildiği bir aleti cihazı kullanımda güçlük çekme gibi alzheimer başlangıcı sinyalleri olabilir. 
 • Kelime bulmakta güçlük. Konuşurken söyleyeceğini unutma, konuşmada güçlük çekme gibi. 
 • Karar vermede güçlük. Yapacağı işe karar verememe ve giysi seçememe gibi belirtilerdir. 
 • Tarihleri unutma, bildiği yolları unutma, eve dönüşte güçlük çekme gibi alzheimer başlangıcı belirtileridir. 
 • Hesap yapabilme yada planlama yeteneğinde azalmalar, pratik düşünme yeteneğini kaybetmesi. 
 • Sık kullanılan eşyaların yerlerinin değişmesi ve farklı bir yere konulmasında belirtiler arasındadır. 
 • Sorumluluktan kaçma, ruh hali ve duygu değişiklikleri birden bire ağlama yada sinirlenme belirtileri gibi yukarıda belirtilen bir veya birkaç belirtiyi kendinizde veya bir başka yakınınızda görürseniz, vakit kaybetmeden doktora gidip muayene olmanız gerekir. 
]]>
Alzheimer Teşhisi https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-teshisi.html Fri, 23 Nov 2018 21:47:31 +0000 Alzheimer teşhisi, Alzheimer hastalığı, beyindeki sinir hücrelerinin ölmesi neticesinde beyin sinyallerinin uygun biçimde iletmesinin zorlaştığı bir olaydır. En başlarda Alzheimer teşhisinin belirlenmesin kolay bi Alzheimer teşhisi, Alzheimer hastalığı, beyindeki sinir hücrelerinin ölmesi neticesinde beyin sinyallerinin uygun biçimde iletmesinin zorlaştığı bir olaydır. En başlarda Alzheimer teşhisinin belirlenmesin kolay bir durum değildir. Alzheimer hastalı olan kişi hafıza, düşünme ve yargılama sorunu yaşar ve bu da kişinin günlük hayatındaki katılımını ve çalışmasını zorlaştırmaktadır. Sinir hücrelerinin ölümü ile yıllar içinde azar azar etkisini açık şekilde göstermektedir.

Alzheimer teşhisi nasıl konur

Herhangi bir sevdiğimizde bu belirtilerden biri gösteriyorsa, doğru şekilde bir değerlendirme ve teşhis yapılması için doktora başvurulması gerekir. Depresyon, belirli kimyasal ve vitamin dengesizlikleri, kafa yaralanmaları, ilaçların yan etkileri olarak da Alzheimer benzeri belirtilere de sebep olur. Bu hastalıkların bir çoğu tedavisi yapılabilir. Doktor tıbbi, nörolojik ve psikiyatrik değerlendirmelerden sonra belirtilenin Alzheimer ile alakalı olup olmadığı belirleyecektir. Alzheimer hastalığının belirtilerini azaltmada yardımcı ilaçlar olduğundan, doktor demansın diğer muhtemel nedenlerini de elemesinin ardından Alzheimer kararı almış olacaktır. Henüz net olarak Alzheimeri kesin ve net şekilde teşhis eden bir test görülmemiştir. Alzheimer hastalığı kesin olarak teşhis edilmesinin akabinde ölümden sonra, hastalıkların göstergesi olarak hastanın beynindeki değişikler bir patolog tarafından yakından incelenmesinin ardından mümkün hale gelebilir.

Alzheimerın yaygın şekilde görülen belirtileri şunlardır:

 • Bir şeyler kaybetmek: İşitme cihazı, gözlük veya anahtar gibi her gün rutin şekilde kullanılan eşyaları koydukları yerleri unutmaktadırlar.
 • Bozuk hafıza ve düşünce: Kişi hatırlama konusunda ve yeni şeyler öğrenmekte zorluk çekerler.
 • Normal uyku düzeninin kaybı: Kişler gündüz uyuyup gece uyanık kalabiliyor.
 • Kafa karışıklığı ve yön duygusu yitimi: Alzheimer hastaları kendi başlarına dışarı çıktıkları zaman kaybolabilir ve nerede olduklarını ya da oraya nasıl geldiklerini hatırlamazlar. Daha önceden bildikleri yerleri ve olayları hatırlamayabilirler.
 • Motivasyon ve inisiyatif kaybı: Kişi çok aktifsizleşebilir ve başkalarıyla etkileşime girmek, bir şeylerle ilgilenmek için harekete geçirilmesi gerekebilir.
 • Açıklamaları anlamada zorlanma: En basit açıklama ve yönlendirmeleri anlamada zorlanırlar. Ortalıkta gezinmeye ve kolaylıkla kaybolup uzaklaşmaya başlarlar.
 • Muhakeme kapasitesinde zayıflama veya azalma: Alzheimer hastaları soğuk bir günde evden ayakkabısız ve paltosuz çıkabilir veya markete normal pijamalarıyla gidebilirler.
 • Açıklamaları anlamada zorlanma: En basit açıklamaları ve yönlendirmeleri anlamada zorluk çekebilirler. Ortalıkta gezinmeye, kolaylıklar kaybolup uzaklaşabilirler.
 • Kişilik ve davranışlarda değişiklik: Kişi alışılmışın dışında  sessiz, huzursuz, kızgın sessiz olur. Alzheimer hastalarının bazen kafaları karışmakta ve paranoyak olabilirler.
 • Her zamanki görevleri yapmakta zorlanma: Alzheimer hastası giyinme, yeme, kendine çeki düzen verme gibi rutin günlük işleri yapamama durumuna gelirler.
 • Soyut düşünme: Alzheimer hastalarına banka hesabını dengelemeye benzer belirli görevleri eskisine göre daha zor gelmeye başlayabilir.

]]>
Alzheimer Hastasının Sürekli Uyuması https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-hastasinin-surekli-uyumasi.html Sat, 24 Nov 2018 13:20:23 +0000 Alzheimer hastasının sürekli uyuması, yaşla birlikte insan vücudunun birçok fizyolojik değişiklikler izlenmektedir. Fakat uykuyla bağlantılı değişiklikler muhtemelen uygulanması en zor olan değişiklikler diyebiliriz. 65 yaş v Alzheimer hastasının sürekli uyuması, yaşla birlikte insan vücudunun birçok fizyolojik değişiklikler izlenmektedir. Fakat uykuyla bağlantılı değişiklikler muhtemelen uygulanması en zor olan değişiklikler diyebiliriz. 65 yaş ve üzerindeki kişilerde %40-65 oranında uyku düzeniyle ilgili şikayet bildirilmektedir. En sık bildirilen şikayetler ise gece sık sık uyanma, uykuya geç dalma, uyuyamama ve sabah erken uyanma yer almaktadır. Alzheimer hastaları yaşları ilerledikçe uykuları da azalmaktadır. Bunun sebebi ise uyku hormonlarının azalmış olmasıdır. Uyku hormonlarının azalmasıyla erken saatlerde uykularının gelmeye başlamasıdır. Akşamları 19:00 dan sonra uykularının gelmesi ve sabah 03:00 ten sonra uykuları son bulmaktadır. Yaşlı hastalar bu saatlere uyum sağlarsa hiç bir sorun kalmayacağı anlaşılır. Geçmişteki hayatlarına ayak uydurmaya çalıştıkları sürece sorun yaşamaya devam ederler.

Alzheimer hastasının sürekli uyuma sebepleri,
 • Beyindeki uyku sinyallerinin farklı çalışması,
 • Uykuyla ilgili hastalıklar,
 • Psikolojik rahatsızlıkları,
 • Çok fazla ilaç kullanmaları buna sebebiyet göstermektedir.     
Işık hassasiyetleri de yaşlılıkla birlikte değişmektedir. Işık istemedikleri sürece uykularının olduğundan hızlı geleceği anlamına gelmektedir. İncelendiği zaman insanlarda en çok alzheimer demansı görülmektedir. İlerleyici boyutlarda unutkanlıkları olur bunun sebebi ise geçmişte yaşadıkları psikolojik sorunlarıdır. Böyle hastalarla ilgilenen kişinin yakınları da ciddi sorunlar yaşayabilirler. Fakat bu durum kişiden kişiye değişmektedir. 

Alzheimer hastalarının sürekli uyumasını önlemek için bazı önlemler,

Bu önlemleri şu şekilde sıralamamız mümkündür;
 • Hasta yakınının yada hastaya bakan kişinin hastanın uyku düzenini düzenli ve sabit bir şekilde netleştirmesi gerekir. Hastayla birlikte evde kalan kişilerinde yatmaya hazır hale gelmesi gerekmektedir ve ışıkları kapalı hale getirmek gerekmektedir. Fakat bu hastalar çok karanlık ortamdan rahatsızlık duyabilirler bu nedenle az ışık veren gece lambasıyla içerideki havayı loş hale getirebiliriz.
 • Bu tür hastalar ilaç kullandıkları için uyumadıkları zaman da uyku ilacı vermeden doktoruna başvurmak gerekir. Bu ilaçları uygun şekilde kullanılmadığında hastaları tedirgin edebiliriz. Bu durumda ilaçları doğru kullanmamız gerekmektedir.
 • Hasta yatmadan önce yanı 2 yada 3 saat önce uykusunu kaçıracak aktivitelerden uzak durmamız gerekir. Bunun yerine loş bir ışıkta oturabilirler, sakin müzik dinleyebilirler ve hafif atıştırmalıklar vererek buna yardımcı olabiliriz. Hastanın akşam 20:00 den sonra çok fazla çay, kahve gibi içecekler içmemeleri gerekmektedir. Hem uykularını kaçırmayacak hemde gece tuvalete gitmelerini engel olmuş oluruz.
 • Bu tür hastalarla ertesi güne dair plan yapılmaması gerekir. Eğer böyle planlar yapılırsa uykuları kaçacaktır ve sabah çok erken kalkacaklardır. Ama böyle planlar yapmaz isek onları heyecanlandırmamış oluruz. 
 • Sabah kalkacakları saatleri sabitlememiz gerekmektedir. Öğle 12:00, 13:00, 14:00 saatlerinde bir saat öğle uykusuna yatabilirler. Fakat daha fazla olmaması gerekir.
 • Hastayı yoracak fiziksel aktiviteler erken saatlerde yapılmalıdır. Akşamları uyku düzenlerinin bozmamak için gün içinde evde belli iş verilmelidir.
 • Eğer hasta hiç uyumaz ise el işi verilebilir.
 • Eğer bunları yaptığımız halde hala düzensizlik varsa mutlaka doktoruna başvurmak gerekir.
Bunların dışında alzheimer hastalarında gece horlama, gece uyurken tıkanma, rüyaya dalma ve etkisinden çıkamama ve huzursuz bacak sendromu da görülmektedir. Bu gibi durumlar da yine doktora başvurmaları gerekmektedir.

]]>
Alzheimer Çeşitleri https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-cesitleri.html Sun, 25 Nov 2018 04:17:04 +0000 Alzheimer çeşitleri, kronik bir unutkanlık rahatsızlığıdır. Zaman zaman hepimiz, anahtarın yerini, ayın kaçı olduğunu, arkadaşımızın ismini gibi bazı şeyleri unuturuz ama hatırlamamız zaman almaz. Bir süre sonra hatırlar Alzheimer çeşitleri, kronik bir unutkanlık rahatsızlığıdır. Zaman zaman hepimiz, anahtarın yerini, ayın kaçı olduğunu, arkadaşımızın ismini gibi bazı şeyleri unuturuz ama hatırlamamız zaman almaz. Bir süre sonra hatırlarız. Böyle kısa süreli unutkanlıklar normaldir ve hayatımızı o kadar da olumsuz yönde etkilemez. İnsanlar yaş ilerledikçe unutkanlıklar görülmeye başlar. Konuşmada yavaşlamalar, halsizlik, mutsuzluk ve uykulu haller sıkıntı yaratabilir. Bu belirtiler kişide alzheimer görüldüğünü kanıtlayabilir. Alzheimer gelip geçici bir rahatsızlık değildir. Zamanla ilerler ve kişinin yaşamını bir hayli zorlar. Alzheimer araştırmalara göre 60 yaş üstü insanlarda daha fazla görülür. Kadınlarda görülme oranı, erkeklere oranla çok daha fazladır. Dünyada alzheimer hastalığının görülmesi 30 milyon civarındadır. Hastalık Türkiye'de 350 bin kişide bulmaktadır.

Alzheimer çeşitleri:
 • Alzheimer hastalığı
 • Arteriosklerotik bunama
 • Multi infarkt bunama
Alzheimer yaşlılıkta en fazla görülebilen zor bir rahatsızlıktır. Halk arasında yaşlılık bunaması da denilebilir. Beynin bir bölümünün çalışmamasıyla ilgilidir. Bunama oranları arasında %50 ye ulaşmıştır.

Arteriosklerotik ve Multi infarkt bunamalar zamanla düzelebilme olasılığı vardır. Bunamaların %25 ini oluşturmaktadırlar. Alzheimer hastaları yalnız bırakılmamalıdır. Kesinlikle bakıma ihtiyaçları vardır. Ama alzheimer hastalarına bakanların, kendilerine de bakmaları şarttır. Çünkü bu hastalığı yaşayan kişiler, onlara bakan kişileri oldukça psikolojik anlamda yorarlar. 

Alzheimer çeşitleri ve evreleri:
 • Erken evre: Hafıza kısa süreler halinde gider. Eşyaları nereye koyduğunu unutur. Kelime kurmada zorluklar başlar. Hastalığı kabul etmezler ama içlerindeki korku hüzünlü bir hal alır. Sinirlilik ve alınganlık yaparlar.
 • Orta evre: Anlamada zorluk çekerler, tekrar tekrar soru sorarlar. Öğrenmiş oldukları beceriler kaybolabilir. Giyinmekte, yemek yemekte, tuvalete gitmekte zorlanırlar. Olmayan şeyleri, olmuş gibi davranırlar. Gezinirken kaybolmalar başlar. Yakın geçmiş unutulur, çok eskilere giderler.
 • İleri evre: Bulunduğu evde odaları unutup, karıştırabilirler. Konuşurken kısa ve öz konuşurlar. Artık uzun cümle kuramazlar. Parça parça anılar hatırlar ama tamamlayamaz. En yakınlarını (ona bakan kişileri) bile unuturlar. Agresif ve çok sinirli, saldırgan olabilirler. Sonunda yatağa bağlı kalabilirler.
Alzeimer hastası olan bir yakınınız varsa, bilmeniz gereken bir kaç bir şey önerebilirim. Öncelikle doktora başvurulmalıdır ve sürekli tedavi altında kalınmalıdır. Doktorun verdiği ilaçlar, her ne kadar sorunu ortadan kaldırmayacaksa da, hastalığın seyrini yavaşlatacaktır. Hastaya bakacak kişi şefkatli olmalıdır. Hasta karşıdaki kişiyi ne kadar zorlarsa zorlasın, bakan kişi alttan almalıdır. Tabiri caizse çocuktan farksızdırlar. İlgi beklerler. Kendilerini güvende hissetmek isterler. Hastanın sağlıklı beslenmesi de oldukça önemli bir faktördür. Hafızasını güçlendirecek ve zihnini zinde tutacak besinler yedirilmelidir. Hastanın kullandığı ilaçlar, doktora başvurmadan kesilmemelidir. Bu daha büyük sorunlara yol açabilir. 
]]>
Alzheimer Hastalarında Uykusuzluk https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-hastalarinda-uykusuzluk.html Sun, 25 Nov 2018 11:26:25 +0000 Alzheimer hastalarında uykusuzluk: Alzheimer hastalığı belirtilerinde en sık görülen tiptir. Hastalık ilerledikçe beyindeki zihinsel işlevlerde ve bellekte bozulmalar meydana gelir ve uyku problemleri artar. Alzheimer hastalığı Alzheimer hastalarında uykusuzluk: Alzheimer hastalığı belirtilerinde en sık görülen tiptir. Hastalık ilerledikçe beyindeki zihinsel işlevlerde ve bellekte bozulmalar meydana gelir ve uyku problemleri artar. Alzheimer hastalığının yüzde 35'inin belirgin uyku problemleri görülür. Bu problemlerden bazıları uykunun kesintili olması, gündüz artan uykululuk hali, gün batımı ve gün doğumunda uykunun fazla olması, uykudan almada zorluktur. Hastaların zihinsel bozuklukların ve huzursuzlukların geceleri artmasıyla birlikte gün doğumu ve gün batımı fenomeni ortaya çıkar. Bu durum Demans hastalarında sıklıkla görülür. Alzheimer hastalarında uykusuzluk, en çok hastaneye yatış nedenidir. Bu hastalıkta erken saatte uykunun gelmesi, bazı ilaçların kullanılması, bellek bozukluğunun ilerlemesi ve bazı tıbbi sorunlar kendini gösterir.

Alzheimer hastalığında uyku bozukluğu gelişmesine neden olan birçok faktör bulunur. Bunlardan en önemlisi uyku uyanıklık döngüsünü düzenli kontrol eden beyin yapısında bozulmalardır. Fiziksel aktivite azlığı, uygun bulunmayan ortam ve ışık, gündüzleri uyumak psikolojik ve çevresel faktörler meydana gelerek uyku sorununu arttırır. Hastanın uykuda nefesinin kesilmesine sebep olan uyku apne sendromu da alzheimer hastalığında görülebilir. Uyku apne sendromu hem hastanın ruh halini hem de bilişsel işlevlerine olumsuz şekilde etkiler. Gün içerisinde aşırı uyku hali yaşlılıkta ve demans hastalıklarında sıklıkla görülen bir durumdur. Obezite, kalp rahatsızlıkları, depresyon, uykuda nefes alıp verme zorluğunun yaşanması, kötü uyku alışkanlıkları gibi nedenlerle kendini gösterir ve bunun sonucunda zihinsel bozulmalar meydana gelir. 60 yaş ve üstü hastalarda gün boyunca aşırı uykulu olma halinin demans hastalıkları ile ilişkili olabileceği hatta demansa neden olabileceği ortaya atılmıştır.

Alzheimer hastalarında uykusuzluğun tedavisi:

Bu hastalığın tedavisinde önce uyku alışkanlıkları ve uyku düzeni gözden geçirilmesi gerekir. Bu hastalarda gündüz uyumalar engellenmelidir. Çünkü bazı hastalarda gündüz uyuma gece uyanık kalma ile huzursuzluğun artması şeklinde olabilir. Ortamın güvenliğinin sağlanması hastanın gündüz uyanık tutulması ile ilgilidir ve hastanın düzenli olarak aynı saatte uyumasına özen gösterilmelidir. Hastanın diğer rahatsızlıkları örneğin ağrı, kullandığı ilaçlar, idrar sorunları tekrar gözden geçirilmeli ve uykuya olan etkileri incelenmelidir. Tedavide en önemli basamak uyku hijyenini sağlamaktır. Önce yatak odasının temizliği ve düzeni önemlidir. Televizyonun yüksek sesli olması ya da radyonun gece açık olması hastanın uyku düzenini bozabilir. Çok yüksek ya da çok düşük ısı, açlık hissi hastalığın düzeni bozmaktadır. Gece yemek, kahve, çay gibi uyarıcılardan kaçınılması gerekir. İleriki yaşlarda ilaçların yan etkileri artabileceği için ilaç kullanmadan tedavi edilmesi gerekir. Hastaların yeterince güneş ışığı ile beslenmesi uyku problemini giderici bir diğer etmendir. Hastanın gün içerisine ışıklı ortamlarda bulunması, perdelerin açık renkte olması, gündüz uyanık gece uyku halinde olması sağlanmalıdır. Alzeimer hastalarında uykusuzluk önemli bir faktördür. Uykusuzluk problemi ortadan kalktıktan sonra hastalık daha hızlı bir şekilde iyileşme sürecine girer.

]]>
Alzheimer İyi Gelen Besinler https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-iyi-gelen-besinler.html Sun, 25 Nov 2018 22:41:21 +0000 Alzheimer iyi gelen besinler, Alzheimer yaş ilerledikçe ortaya çıkan ve unutkanlığa, hafıza problemlerine yol açan, günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Geri dönüşü olmayan ve ilerleme öze Alzheimer iyi gelen besinler, Alzheimer yaş ilerledikçe ortaya çıkan ve unutkanlığa, hafıza problemlerine yol açan, günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Geri dönüşü olmayan ve ilerleme özelliği olan Alzheimer daha çok 65 yaş üzerinde görülür ve hastanın beyin fonksiyonlarında bir bozukluk sonucu ortaya çıkar. Ciddi bir hastalık olan Alzheimer belirtileri yaşanmaya başladıktan yaklaşık 8 yıl sonra ölüme yol açabilir. Hafıza sorunlarına yol açan Alzheimer belirtilerini azaltmak ve hastalığın seyrini yavaşlatmak için ilaçlar haricinde bazı besinlerden yardım alınabilir. Bazı besinler modern tıptan önce birçok derde deva olması için kullanılmış ve faydaları görülmüştür. Alzheimer iyi gelen besinler neler diyorsanız yazımızın devamında bu konu hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Alzheimer iyi gelen besinler nelerdir

Biberiye: Biberiye unutkanlığa karşı iyi geldiği bilinen bir bitkidir. Bunun yanı sıra biberiye sağlık için geniş yelpazede kullanılmaktadır. Beyin damarlarını genişleten ve unutkanlık gibi hafıza problemlerine iyi gelen biberiye içinde karnosik asit adlı bir antioksidan bulunmaktadır. Bu madde belliği geliştirmeye karşı faydalıdır. Sinirleri yatıştırıcı etkisi bulunur, beyinde nörotransmitterlerin fonksiyonundaki sorunları engellemeye yardımcı olur. Biberiye yağ, çay ya da kapsül şeklinde Alzheimer için kullanılabilir.

Gingko biloba: Ağacın yapraklarından üreyen bitki, hafıza sorunlarına karşı yaygın şekilde kullanılmaktadır. Vücudun genel sağlığı için olumlu etkileri vardır. Unutkanlığa karşı faydalı olan bitki, antioksidan özelliğiyle beyin ve sinir hücrelerinin yapısını stabilize ederek serbest radikallere karşı vücudu savunur. Kan dolaşımını iyileştirdiği bilinmektedir. Beyne giden kan akışını destekleyen bitkinin bu özelliğinden dolayı Alzheimere iyi geldiği düşünülmektedir.

Yaban mersini: C vitamini açısından zengin içeriğe sahip olan yaban mersini antioksidan bakımından da zengindir. Alzheimer hastalığı nedeniyle ortaya çıkan hafıza kaybı için iyi gelip gelmediği hakkında yapılan araştırma sayısı az olmasına rağmen uzman kişiler Alzheimer hastalarının düzenli kullanmasını tavsiye etmektedir.

Yumurta: Vücut için önemli yeri olan kolin maddesi yumurtanın içeriğinde bolca bulunmaktadır. Bu madde Alzheimer hastalığını önlemek için yeterli olmasa da Alzheimere yakalanma olasılığını azaltır. Hastalık nedeniyle yaşanan şikayetleri hafifletir.

Yeşil çay: İçeriğinde yer alan maddelerin hafıza üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Vücut için önemli antioksidanlar barındıran yeşil çay, Alzheimer hastalığında beyinde plak oluşumuna yol açan protein üretimini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca hafızayı zayıflatan nöron kaybını baskılamak için kullanılabilir.

Balık: Beynin fonksiyonel olarak çalışması ve hafızayı kuvvetlendiren omega 3 yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Alabalık, somon omega 3 yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahip balıklardır. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltıcı etkiye sahiptir Bunların yanı sıra ceviz ve keten tohumu gibi besinlerde omega 3 yağ asitleri bakımından zengin içeriğe sahiptir.

Sebzeler: Ispanak, marul, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler hafızayı kuvvetlendirmek için düzenli tüketilmelidir. Bu tür sebzeler antioksidan bakımından zengin içeriğe sahiptir ve beynin sağlıklı işlemesi için yeşil yapraklı sebzelerin önemi oldukça büyüktür.

Folik asit: Folik asit bakımından zengin içeriğe sahip olan besinler börülce, mercimek, soya fasulyesi, bezelye, enginar, pancar olarak sıralanabilir. Bu besinlerin düzenli tüketimi belleğin kuvvetlenmesini sağlar. Alzheimer için düzenli tüketilmesi gereken folik asit zengini besinler hastalığın oluşumunu ve ilerlemesini yavaşlatır.

]]>
Alzheimer Aşamaları https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-asamalari.html Mon, 26 Nov 2018 12:54:29 +0000 Alzheimer aşamaları, Alzheimer hastalığı beyin fonksiyonlarını ve hafızayı olumsuz etkileyen rahatsızlıktır. İlerleyici ve zamanla oluşan hastalıklardan biridir. Bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmemekle beraber bilim ada Alzheimer aşamaları, Alzheimer hastalığı beyin fonksiyonlarını ve hafızayı olumsuz etkileyen rahatsızlıktır. İlerleyici ve zamanla oluşan hastalıklardan biridir. Bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmemekle beraber bilim adamları hastanın hayat tarzı, çevresel faktörler ve genetik özelliklerinin ortak karışımıyla oluştuğunu düşünmektedir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda bunama, ağır kafa travmaları, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları gibi oluşan hastalıklar alzheimeri riskini arttırmaktadır. Bu hastalık kişinin beyin hücrelerinde hasar oluşturarak ilerler. Zaman içerisinde etkilenen beyin hücrelerinde hacmen küçülme gerçekleşir. Hücre sayısında azalma olur. Beyindeki hücreler arasındaki iletişimde bozulmalar olur. Beyin önemli fonksiyonlarını yerine getirmekte zorluk çekmeye başlar. Sonrasında alzheimer aşamaları ve belirtileri belirir. 

Alzheimer aşamaları ve belirtileri

Alzheimer hastalığında aşama ve belirtiler kişilere göre değişlik göstermektedir. Kaybedilen beyin hücresinin hızı hastadan hastaya göre değişmektedir. Bu sebeplerden dolayı hastalığın ilerleyiş hızı ve belirtileri farklılık göstermektedir. alzheimer hastalığı 7 aşamada ilerlemektedir. Hastanın her aşamada yaşadığı sorunlar bir önceki aşamada yaşamış olduğu sorunların artması olarak tanımlanmaktadır.

Alzheimer aşama 1: Hasta herhangi belirti göstermez. 

Alzheimer aşama 2: Hastanın bilişsel yeteneğinde zayıflama başlar. Hasta mekanları, gidilen adresleri ve objelerin yerlerini unutma gibi belirtiler gösterir. Fakat bu tarz durumlar belli bir yaşa gelmiş insanların çoğunda görülebilir.  Kişilerin bu unutkanlıklarını iş arkadaşları ve ailesi pek yadırgamaz. Kişi uzman bir doktora gitme bile alzheimerin belirlenebilmesi oldukça güçtür. Çünkü ufak çaplı unutkanlıklar stres ve çalışma temposundan kaynaklı olabileceği düşünülmektedir.

Alzheimer aşama 3: Bu aşamada bazı hastalara teşhis konulabilir. Alzheimer aşamasında rahatsız olan kişide para ilgili işlemlerde zorlanma, kaybolma, günlük aktivitelerini daha uzun sürede yapması, devamlı aynı soruları sorma, eşya kaybetme, karar vermede zorlanmaları, eşyaları farklı yerlere koymalar, kişilik değişimi ve ruhsal sorunlar bu aşamada belirmektedir.

Alzheimer aşama 4: Orta aşama diye adlandırılır. Bu aşama hastalığın erken dönemi sayılmaktadır. Ayrıca doktorun yapabileceği mülakat ile rahatlıkla teşhis konulabilir.  Orta aşamada hasta orta seviyede aritmetik işlemleri yapılamaması, yakın zamanda olan olayların unutulması, para hesabını yaparken zorlanmalar ve günlük kompleks aktiviteler esnasında yaşanan zorluklar belirtiler arasındadır. Çevresindeki olaylara ilgisiz kalır. Sosyal ortamlardan ve zihinsel aktivitelerden kaçar.

Alzheimer aşaması 5: kişide düşünce ve hafızasındaki boşluklar daha da netleşmiştir. Hasta günlük hayatına devam edebilmek için yardıma ihtiyaç duyar. Hastanın unutkanlık seviyesi gitgide artarak hangi günde ve nerede olduğunu unutabilir. Aritmetik işlemlerde basit soruları bile yapabilir.

Alzheimer aşama 6: Hastanın kaybedilen beyin hücrelerinde artış olduğu için hafıza kaybı artmaktadır. Aile bireylerinin ismini hatırlamakta zorlanır. Geceleri uyku uyuyamazlar. Gün içerisinde sınırlı olurlar. Kişi davranışlarında büyük değişim olur. Tuvalet ihtiyacını tek başına gideremez ve idrar kaçırma sorunu yaşarlar.

Alzheimer aşama 7: Bilişsel yetenek çok azalır. Halüsinasyon ve hezeyanları sıkça görür. Belirgin kilo kaybı, konuşma yeteneğini yitirme, günlük hayattaki normal faaliyetlerini yardımsız yapamazlar. Kısacası aile bireyi, bakıcı için oldukça zorlayıcı bir hal alır.
]]>
Alzheimer Hastalarının Beslenmesi https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-hastalarinin-beslenmesi.html Mon, 26 Nov 2018 14:11:32 +0000 Alzheimer hastalarının beslenmesi, Alzheimer maalesef zor ve ürkütücü bir hastalıktır. Sadece hafızayı etkilemekle kalmaz kişiliği ve davranışları da etkiler. Hastalığa sebep olan etkenler kesin olarak bilinmem Alzheimer hastalarının beslenmesi, Alzheimer maalesef zor ve ürkütücü bir hastalıktır. Sadece hafızayı etkilemekle kalmaz kişiliği ve davranışları da etkiler. Hastalığa sebep olan etkenler kesin olarak bilinmemekle beraber ciddi kafa travmaları ve sigara sebepler arasında gösterilmektedir. Ve yine üzülerek belirtilmeli ki kesin bir tedavi şeklide henüz yoktur. Bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalara göre beslenme şeklinin hastalığı kontrol altında tuttuğu ve ilerlemesini engellediğidir. 

Alzheimer hastalarının beslenmesi nasıl olmalı

Alzheimer hastalarının beslenme tarzı E ve C vitaminleri yönünden zengin olmalıdır. Ve balık bolca tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Doymuş yağ oranı ve az kolesterol içeren bir diyet uygulanmalıdır. Yemeklerdeki tuz oranı olabildiğince az, alkol ve sigara kullanımı kesinlikle olmamalıdır. Rafine ve şekerli ürünler tüketilmesi hastalığın ilerlemesini kolaylaştırmaktadır.

 • Süt ve süt ürünlerini içeren gıdalar sinir ve kasların düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Peynir, özellikle yoğurt, lor ve çökelek gibi süt türevleri içeren besinler Alzheimer hastalarının  günlük beslenmesinde mutlaka yer almalıdır. Süt ve süt ürünleri protein, kalsiyum, fosfor ve B grubu vitaminlerini içerdiğinden dolayı  yaşlılık süresinde mutlaka bu gıdalardan günde 2-3 porsiyon tüketim yapılmalıdır. 
 • Yağlı tohumlar, et, kuru baklagiller, ve yumurta birbirini tamamlayan gıdalar olup birbirlerini ikame edebilmektedirler. Bu ürünler kırmızı et, tavuk, hindi, balık, yumurta, nohut, kuru fasulye, yeşil mercimek, fındık, fıstık, badem, ceviz alınması gereken gıdalardır. Demir, çinko, magnezyum gibi mineraller ve protein bu gruptaki besinler de yer alır. Ayrıca vitamin olarak B grubu vitaminleri A ve E vitaminleri de bu gruba dahildir.
 • Günlük yağ tüketimi yaşın ilerlemesi ile birlikte sınırlandırılmalıdır. Et ve et ürünleri içeren gıdalarda doymuş yağ oranı yüksek olduğundan dolayı bu ürünler tüketilirken yağsız olanları tercih edilmelidir. Balıkta doymuş yağ oranı düşük olmasına rağmen omega 3 miktarı oldukça fazladır. Kızartma olmaması şartı ile haftalık 3 kez balık tüketmek Alzheimer hastalığı için oldukça faydalıdır. Yine haftada 4 kez yumurta, 2-3 kez kuru baklagillerden, ve beyaz etin ağırlıklı olduğu bir beslenme şekli uygulanmalıdır.
 • Sebze ve meyvede ise bolca C vitamini bulunduğundan dolayı ve hastalıklara karşı direnç gösterme ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi bakımından sebze ve meyvenin her gün 400 gram kadar tüketilmesi gereklidir.  Sebze ve meyvelerdeki su oranı fazla olduğu için vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılması Alzheimer hastalığının ilerlememesi için çok önemlidir.
 • Tahıl ve tahıl içeren gıdalar temel enerji kaynağı olduğundan makarna, ekmek, pilav, bulgur, yarma gibi yiyecekler bu gruba dahildir. Tam taneli olanlar ve bulgur bolca B vitamini içermesi nedeni ile Alzheimer hastaları için son derece önemli bir gıda grubudur. Tahıl ürünleri sinir sistemi ve sindirim sisteminin çalışmasında son derece etkili olduğundan Alzheimer hastalarının günlük beslenme planlarına mutlaka dahil edilmelidir.
 • Hayvansal yağ ve hayvansal yağ içeren gıdalardan, şeker, kahve, çikolata, ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Tatlandırıcı içeren gıdalardan da uzak durulmalıdır.
 • Ayrıca keten tohumu, avokado yağı ve sızma zeytinyağı mutlaka diyete dahil edilmelidir.
 • Yaban mersini, ıspanak ve deniz yosunu Alzheimer hastaları için mutlaka alınması gereken faydalı gıdalardır.
]]>
Alzheimer Ne İyi Gelir https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-ne-iyi-gelir.html Tue, 27 Nov 2018 08:36:11 +0000 Alzheimer ne iyi gelir; beyin hücreleri ve bunları birbirine bağlayan sinir hücrelerini yok eden kronik ve ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Alzheimer hastalığı genellikle yavaş başlar ve zaman içinde daha da kötüleşir. Bell Alzheimer ne iyi gelir; beyin hücreleri ve bunları birbirine bağlayan sinir hücrelerini yok eden kronik ve ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Alzheimer hastalığı genellikle yavaş başlar ve zaman içinde daha da kötüleşir. Bellek, bunama, davranış ve zihinsel yetenekleri düşüren hastalığın öncelikli ortak bir şeklidir. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak yaş, aile öyküsü ve genetik olarak üç ana risk faktörleri vardır. Bu hastalığın hiçbir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak alzheimer hastalığına yakalanma riskini önlemek  ya da ilerlemesini yavaşlatmak için diyet değişiklikleri, yaşam tarzı değişikleri ve basit ev ilaçları kullanmak faydalı olabilir.

Alzheimer ne iyi gelir, iyi gelen bitkiler:
 • Alzheimer hastalarına tarçın tüketmeleri önerilmektedir. Tarçın sütlaç, çay ve salatalara katılarak tüketilmelidir. Ancak tarçının faydası olduğu kadar zararı da vardır. Bundan dolayı fazla tüketilmemelidir.
 • Zerdeçal alzheimer hastalığının ilerlemesini engeller ve hastalığın önüne geçer. Zerdeçal, yemeklere katılarak tüketebilir, ayrıca 1 bardak sütün içerisine 1 çay kaşığı zerdeçal ilave edin. Tatlandırmak için bal katılabilir.
 • Bademin içeriğinde E vitamini bulunmaktadır. Bundan dolayı bu hastalığa yakalanmış kişilerin badem tüketmeleri önerilir. Bu hastalığın ileri düzeylere ulaşmasını engeller. Hastalar bademi günlük 5-6 adet olarak tüketebilirler.
 • Havuç suyuyla yapılan kürlerin bu hastalığa faydası olmaktadır. Taze sıkılmış havuç suyu, tedavi etkisi çok yüksek olmakta ve hastalığa etkisi % 30 oranındadır. Fakat aşırı havuç suyunu şeker hastaları tüketemez.
 • Bu hastalığa iyi gelen bitkilerden biri de zencefildir. Zencefili bal ile karıştırarak tüketmek mümkündür. Zencefil, hastayı sakinleştirir ve unutma kaybını yavaş yavaş ortadan kaldırır.
 • Hindistan cevizi yağı, alzheimer hastalığını engellemek ve diğer beyin sorunları için faydalı olabilir. Ayrıca orta derecede trigliserid sinirleri geri yükler ve bilişsel performansı arttırma da yardımcıdır. Beyin sağlığı için yalnızca organik hindistan cevizi yağı soğuk ve preslenmiş olarak tüketilir. Günde 2 defa düzenli olarak preslenmiş hindistan cevizi yağı tüketilmesi önerilir. Ayrıca salatalar, tatlılar ve fırın ürünlerinde kullanılır.
 • Hint bektaşi üzümü (amla), alzheimer hastalığını önleme de yardımcı olmaktadır. Bu meyvede bulunan beta amiloid içeriği ile hastalığın ilerlemesi ile alakalı olan nöral plak oluşumunun üstesinden gelebilir. Ayrıca güçlü antioksidan ve C vitamini açısından zengin olan bu meyve beyni besler ve zihinsel işleyişini geliştirir. Amla ham meyve veya meyve suyu olarak tüketilebilir.
 • Düzenli yapılan egzersizler, yaşlılarda normal beyin aktivitesini korumada fayda sağlamaktadır. Haftada 5 defa yaklaşık 30 dakika tempolu yürüyüş yapmak etkilidir.
 • Alzheimer hastalarının B12 vitamini yüksek gıdalar tüketmeleri gerekir. Bu besinler hafızanın güçlenmesini sağlayacaktır.
 • Alzheimer hastaları için Omega-3 alternatif tedavi olabilir. Nörodejeneratif hastalığının beyin lezyonları gelişimini yavaşlatabilir ve alzheimer hastalığının gelişimini önler.
]]>
Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer https://www.alzheimer.gen.tr/hindistan-cevizi-yagi-alzheimer.html Tue, 27 Nov 2018 21:11:59 +0000 Hindistan cevizi yağı Alzheimer, Alzheimer hastalığı nöron ismi verilen beyin hücrelerinin hafıza alanlarında birikmiş olan fazla proteinler nedeni ile beyin hücrelerinin küçülmesi ve ölmesidir. Beyin de meydana gel Hindistan cevizi yağı Alzheimer, Alzheimer hastalığı nöron ismi verilen beyin hücrelerinin hafıza alanlarında birikmiş olan fazla proteinler nedeni ile beyin hücrelerinin küçülmesi ve ölmesidir. Beyin de meydana gelen bu küçülmeler ve ölmeler nedeni ile beyin fonksiyonlarını yavaş yavaş kaybetmektedir. Alzheimer hastalığın etkisi ile hasar gören beyin hücreleri enerji üretmek için glukozu kullanamaz hale gelmektedir. Hala tam o olarak beynin glukozu neden kullanamadığı açıklanmış değildir. Ama bilinmesi gereken şey glukozun kullanılamıyor olmasıdır.

Hindistan cevizi yağı alzheimer tedavi eder mi

Özellikle son zamanlarda artarak devam eden şekilde Hindistan cevizi yağının mucizevi bir yağ olduğu sürekli tekrarlanmaktadır.  Hindistan cevizi yağının özelliği orta zincirli trigiliserit türünde doymuş bir yağ olmasıdır. Amerikan Alzheimer birliği tarafından yapılan araştırma ve açıklamalara göre Hindistan cevizi yağının Alzheimer hastalığına yada tedavisine iyi geldiğine dair hiç bir kanıt yoktur. Alzheimer rahatsızlığını nedeni olarak gösterilen glukozun beyin hücreleri tarafından kullanılamaması ketojenik diyet adı verilen yani nöronların glukozdan başka yakıt kaynağı kullanmaları ile azaltılmaktadır. Ketojenik diyette karbonhidrat kısıtlanarak bunun yerine yağ alınmasıdır. Böylece nöronlar karbonhidratla alınan glukozu değil yağ ile alınan keton cisimlerini kullanacaklardır. Burada da Hindistan cevizi yağı Alzheimer hastalığı için kullanıldığında keton cisimcikleri oluşacak ve nöronlar bunu kullanacaktır. Alzheimer için Hindistan cevizi yağı önerilmesinin nedenini kısaca bu şeklide açıklayabiliriz. 

Alzheimer hastalarındaki beslenme düzenine baktığımızda bu hastaların karbonhidrattan tamamen uzak durmaları hiç bir zaman mümkün değildir. Demek ki o zaman alzheimerli hastalar beyin hücrelerinde yağın etkisi ile oluşan keton cisimlerini kullanamayacaklardır.

Yapılan bir açıklamaya göre hiç bir şekilde bilimsel dayanağı olamayan Hindistan cevizi ile Alzheimer tedavi etme yöntemi neticesinde alzheimerli kişiye vereceğiniz bu yağ ile kandaki kolesterol düzeyini artırarak paralelinde kalp rahatsızlıklarına bağlı ölümler de artacaktır ve alzheimerli kişide felç inme gibi durumlarda söz konusu olabilecektir.

Alzheimer rahatsızlığında dikkat edilen en önemli konulardan biride öğrenmeyi sağlayan nörotransmitter olan, asetilkonu parçalayan enzimi artıracaktır. Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçlardan biride bu enzimi koruyan ve artıran bir etken madde taşımaktadır. Alzheimer rahatsızlığında Hindistan cevizi yağı alarak bu enzimi artırmaya çalışmak bırakın hastalığı tedavi etmeyi hastalığın ilerleme sürecini hızlandırmaktan başka hiç bir işe yaramayacaktır. Ayrıca Hindistan cevizi içeriğinde ki K vitamini nedeni ile kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde ilacın etkisini azaltarak felç inme gibi riskleri de beraberinde getirecektir.

Dolayısı ile şu anda Hindistan cevizinin kesinlikle Alzheimeri tedavi etme gibi bir etkisinin olduğunu net olarak ifade edebiliriz. Hastalarınıza doktorunun bilgisi dışında be şekilde tedavi yöntemi uygulamak kesinlikle çok yanlıştır.

]]>
Alzheimer Son Evresi Ne Kadar Sürer https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-son-evresi-ne-kadar-surer.html Wed, 28 Nov 2018 05:56:11 +0000 Alzheimer son evresi ne kadar sürer, ülkemizde yaklaşık 250 bin civarında Alzheimerli hasta bulunmaktadır. Bu hastalıkta kişi beyin fonksiyonlarını kontrol edememektedir. Tedavi süreci inanılmaz zor olan bu rahatsızl Alzheimer son evresi ne kadar sürer, ülkemizde yaklaşık 250 bin civarında Alzheimerli hasta bulunmaktadır. Bu hastalıkta kişi beyin fonksiyonlarını kontrol edememektedir. Tedavi süreci inanılmaz zor olan bu rahatsızlıkta kişinin ortalama yaşam süresi istatistiklere bakıldığında 3-20 yıl arasında değişebilmektedir. Hastalık 4 ana evreden oluşmaktadır. Hastalığın belirginleştiği evre orta evre olup tüm özelliklerini ortaya koyduğu ve en zor evre olan son evreden bahsedelim.

Alzheimer son evresi ne kadar sürer, neler yaşanır

Alzheimer hastalığının son evresi tam bir bağımlılık evresidir. Artık beyinle alakalı zihinsel problemler tamamen ortaya çıkmıştır bu evrede. Hasta olan kişi artık kendisini dahi unutmuş ve tanıyamaz durumdadır. Beslenmeyi yardımla halledebilmekte ve bu durumda dahi sıkıntı çekmektedir. Kişinin fiziksel hareketleri ve istem dışı yaptığı hareketler nedeni ile dışarıdan bakıldığı zaman psikolojik sorunları varmış gibi görünebilir. Son evrede aile bireylerini, çevresinde sürekli gördüğü kişileri, ve arkadaşlarını tanımada son derece güçlük çeker ve her zaman onlara karşı şüphe ve kuşku içindedir. Artık yürümek bile zor hale gelmiş durumdadır. İdrar ile alakalı sıkıntılar artık tamamen gündemdedir. Hastalığın bu son evresinde idrar kaçırma ile alakalı sıkıntılar hastaya bakan kişiler içinde oldukça zor ve sıkıntılı bir durum olup, hastanın bakımını yapan kişilerin bu konuda son derece sabırlı olmaları çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü hasta üzüldüğü zaman tüm moral ve motivasyonu kaybolmakta ve bu son evre hasta için daha da zor hale gelmektedir. 

Davranış bozuklukları da iyice belirgin hale geldiğinden dolayı son evre hasta yakıları içinde inanılmaz zor ve sabır isteyen bir süreçtir. Alzehimer hastasının bakımı, yemeği, temizliği bakan kişi açısından oldukça zorlayıcı bir hal almıştır. Fiziksel hareketlerini kontrol edemeyen hasta ve yaşadığı durumun psikolojisi ile son evrede hasta olan kişi çok değişik hareketler yapar. Öncelikle şunu çok iyi bilmelisiniz ki bir Alzheimer hastası kesinlikle size göre hareket etmez siz ona göre hareket etmek zorundasınız. Alzheimer hastalığının son evresi 3-7 arasında bir süreci kapsamaktadır. Hasta olan kişi nadirde olsa bazen kendi durumunun farkına vararak kendi işlerini kendi yapmak ister. Farkındalığı olduğu zamanlarda etrafına yük olmak istemez. Fiziksel durumları kontrol edemediğinden yürüme sırasında dahi denge kaybederek yaralanmalar yaşanabilir. Ve hasta yapamadığı her şey için motivasyon kaybına uğrar ve üzülür. Maalesef son evre ölümcül bir evredir. Ve bu evrede hasta son zamanlarını yatağa bağımlı olarak geçirebilmektedir.

]]>
Alzheimer Tanısı https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-tanisi.html Thu, 29 Nov 2018 04:43:32 +0000 Alzheimer Tanısı; klinik değerlendirme sonucu konulacak bir teşhistir. Kesin Alzheimer tanısı ancak beyinden alınacak parçaların mikroskop altında incelenmesi ile mümkün olabilir. Bu da hasta hayatta olduğu sürec
Alzheimer Tanısı; klinik değerlendirme sonucu konulacak bir teşhistir. Kesin Alzheimer tanısı ancak beyinden alınacak parçaların mikroskop altında incelenmesi ile mümkün olabilir. Bu da hasta hayatta olduğu sürece çok nadir kullanılabilecek bir yöntemdir. Tanı kriterlerine bakılınca da anlaşılacağı gibi biyopsi veya otopsi öncesinde kesin tanı koyulamaz. Kişilerde kan tahlilleri ve beyin filmleri ya diğer demans nedenlerini dışlamak amacıyla, ya tamamlayıcı olarak ya da araştırma için kullanılır. Bununla birlikte demans tanısında uzmanlaşmış hekimler sadece muayene ile %95'lere varan oranda doğru teşhis koyabilirler. 

Ayrıntılı öykü alzheimer süreci hakkında bilgi sağlar. Detaylı mental muayene ile belirlenen profil hem hastanın durumunun belirlenmesini hem de izlenmesini sağlar. Nörolojik muayene diğer olası demans nedenlerinin belirlenmesi ve Alzheimer hastalığına eşlik edebilecek bulguların kaydedilip takibi açısından önemlidir. Hastalığa sıklıkla eşlik eden duygu, durum ve davranış değişikliklerinin saptanması ve takibi için psikiyatrik değerlendirme gerekir.

Klinik muayene

Alzheimer Tanısı için bir laboratuar testi olmamakla birlikte hastalığa yol açabilecek metabolik ve yapısal nedenlerin dışlanması için bazı testlerin yapılır. Bu testler tam kan sayımı ve biyokimyasal testler, tiroid fonksiyon testleri, vitamin B12 düzeyi, sifiliz serolojisi ve Beyin Tomografisi veya Kranyal MRI'dır. Klinik değerlendirmede bir endikasyon varsa  Beyin Omurilik Sıvısı incelenmesi, EEG, AIDS için HIV testi, SPECT  ve PET  de incelemelere eklenebilir. Alzheimer merkezlerinin geleceğe yönelik en büyük sorularından birisi Alzheimer hastalığı için tek bir inceleme ile kesin teşhis yönteminin bulunup bulunamayacağıdır. Böyle bir durumda hastalığın erken teşhisi mümkün olacaktır. Önleyici, koruyucu bir tedavi yöntemi geliştirildiğinde hastalar erken dönemde tedavi edilebilecek veya hastalığın gelişmesi önlenebilecektir.

Mental Durum Değerlendirilmesi

Alzheimer Tanısı için geliştirilen tarama testleri, günlük yaşam aktivitesi değerlendirme gereçleri, evrelendirme ölçekleri ve davranışsal ölçekler bulunmaktadır. En çok kullanılan tarama testi ise Mini Mental Durum Muayenesidir. Eğitim düzeyi ve dile dayalı bir test olduğundan çok eleştirilen bu test en yaygın tarama testi olmaya devam ediyor. Ama tek başına kullanıldığında bu testin tanı koymada hiçbir değeri olmadığı, faydasının tarama ve izleme döneminde görülebileceği göz önünde tutulmalıdır. 

Bir mental muayene bataryasının mutlaka dikkat, bellek, dil, görsel mekansal beceri ve yürütücü işlev ya da frontal işlev denen işlevleri değerlendirmesi gereklidir. Dikkat değerlendirmesi özellikle önemlidir. Dikkat bozukluğu tek başına tüm bilişsel işlev testlerini bozabilir, ayrıca Alzheimer hastalığında erken dönemde belli orandadikkat bozukluğu görülür. 

Alzheimer tanısının en erken ve belirgin bulgusu bellek bozukluğudur. Bellek testi içermeyen bir değerlendirilme düşünülemez. 

Dil ve görsel mekansal işlev bozuklukları değişken olabilir ve günlük yaşam aktivitelerini etkiler. Yaşa bağlı normları geliştirilmiş nöropsikolojik testler bilişteki çöküşün anlamlılığını, bilişsel işlev bozukluğunun profilini, bozulma hızını ve ilaç tedavi girişimlerinin etkisini belirlemede yararlı olacaktır. Bu testlerin bir kısmı dilimize çevrilmiş, standardizasyon ve geçerlilik çalışmaları yapılmıştır.

Günlük yaşam aktivitelerinde bozulma Alzheimer Tanısı için vazgeçilmezdir. Bu bozukluğun derecesinin ve hangi aktivitelerde olduğunun belirlenmesi hem hastanın takibi hem de bakımının yönlendirilmesi açısından önemlidir. Bu ölçekler dilimize  ve kültürümüze de uyarlanmıştır.
]]>
Alzheimer Kaç Yaşında Başlar https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-kac-yasinda-baslar.html Thu, 29 Nov 2018 06:04:31 +0000 Alzheimer Kaç Yaşında Başlar: Sıklıkla 65 yaşın üzerinde kişilerde görülür. Hem kadın hem erkekte  görülen bu hastalığın kadınlarda daha fazla rastlandığı saptanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda Alzheim Alzheimer Kaç Yaşında Başlar: Sıklıkla 65 yaşın üzerinde kişilerde görülür. Hem kadın hem erkekte  görülen bu hastalığın kadınlarda daha fazla rastlandığı saptanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda Alzheimer başlama yaşı;
 • 65-75  yaşları arasında %12
 • 75-85 yaş aralığında ise %23 
85 yaş  ve üzerinde  ise %47 seviyelerinde  görüldüğü tespit edilmiştir. Alzheimer hastalığı daha çok 65 yaşın üzerinde olan kişilerde görülse de zaman zaman daha erken yaşlarda tespit edilen vak'alara rastlanmaktadır. Erken Alzheimer başlama yaşı; 40 yaş itibari ile ortaya çıkabilir. Ancak bu çok nadir görülen bir durumdur. 65 yaş üzeri kişilerde yaklaşık 15 hastadan birinde, 85 yaş üzeri kişilerde ise her iki kişiden birinde alzheimer hastalığına  rastlanabilmektedir. Dünyamızda insan ömrünün uzamasıyla doğru orantılı olarak yaşlı insan sayısı artmakta ve hastalığının görülme sıklığı da bu doğrultuda her geçen gün artmaktadır.

Alzheimer hastalığının bilinen 3 türü vardır.

Erken  Alzheimer Kaç Yaşında Başlar, Alzheimerın nadir bir formudur. 65 yaşından önce başlar. Alzheimer hastalarının %10' unda görülür. Erken yaşlandıklarından  dolayı down sendromlu olanlar erken başlayan Alzheimer riski altındadır. Alzheimer hastası olan  daha genç kişilerde beyin anormallikleri görülmektedir.
Geç Alzheimer Kaç Yaşında Başlar, Alzheimer hastalarının %90'a yakınında görülmektedir. 65 yaşından sonra başlar ve 85 yaşını geçmiş insanların yaklaşık yarısında  görülür. Kalıtımsal olabilir veya olmayabilir de.
Ailesel Alzheimer Kaç yaşında  Başlar, Bu Alzheimerın tamamen genetik olan bir formudur. Çok nadir rastlanır. Alzheimer hastalarının %1'de görülür. Çok erken yaşlarda (40'lı yaşlar) başlar.]]>
Alzheimer Nedir https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-nedir.html Fri, 30 Nov 2018 02:59:24 +0000 Alzheimer nedir, alzheimer yaşla birlikte meydana gelen unutkanlık ile türlü zihinsel ve davranışsal bozuklukların görülebileceği ilerleyici özellikte bir beyin rahatsızlığıdır. Nedeni bilinmeyen şekilde beyindeki Alzheimer nedir, alzheimer yaşla birlikte meydana gelen unutkanlık ile türlü zihinsel ve davranışsal bozuklukların görülebileceği ilerleyici özellikte bir beyin rahatsızlığıdır. Nedeni bilinmeyen şekilde beyindeki bazı bölgelerde protein birikimi yüzünden, beyinde haberleşmeyle görevli olan sinir hücrelerinin hasar görmesi hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Alzheimer belirtileri

Hastalık kendini ilk olarak unutkanlıklarla kendini göstermektedir. Özellikle yakın zamana ait olan bilgilerin hatırlanmaması ya da yeni bilgi öğrenmede zorluk çekilmesi hastaları etkilemeye başlar. Buna eşlik eden konuşma bozukluğu, insanları tanımama, karar vermede güçlük çekme, yolunu bulamamak ya da kaybolma gibi çeşitli zihinsel sorunlar meydana gelebilir. Davranış ve kişilik bozuklukları ortaya çıkabilir. İlerleyen aşamalarda hastaların çoğunda depresyon, hayal görme, uyku bozukluğu, saldırganlık, huzursuzluk, kişilik bozukluğu, davranış bozukluğu gibi durumlar görülebilir. Alzheimer hastalığının belirtilerini zihinsel ve ruhsal bozukluklar olarak iki farklı şekilde değerlendirilir. 

Alzheimer Nedir

Alzheimer teşhisi nasıl yapılır

Hastalarda ruhsal ve zihinsel bozuklukların görülmesi halinde, radyolojik ve laboratuvar incelemeleri sonucunda ulaşılan tanı kriterleri sonucunda % 90 oranında teşhis konulması mümkündür. Alzheimer bunamanın en fazla görülen sebebi durumundadır. Rahatsızlıkta görülen belirtilerle ortaya çıkan başka hastalıklarda vardır. Bu nedenle Alzheimer hastalığının diğer bunama sebeplerinden ayrılması oldukça önemlidir.

Alzheimer kimleri etkiler

Genellikle 65 yaş üzerindeki kişilerde görülen bu rahatsızlık, kadın ve erkek ayrımı yapmasa da, kadınların daha çok etkilendiği belirlenmiştir. 65 yaş üzerindeki kişilerde yapılan araştırmalarda her 15 kişiyi etkilediği tespit edilen hastalığın, erken yaşlarda görülmesi nadirdir. Günümüzde hastaların sayısında tüm dünyada artış görülmektedir. Buna sebep olarak insan yaşamının hızla uzaması gösterilmektedir.

Alzheimer hastalığının seyri

Yavaş bir seyir izleyen rahatsızlık, hastalarda günlük yaşamı etkiler, geri dönüşü olmayan şekilde başka kişilerin bakımına muhtaç bırakan etkiler görülür. Bu etkiler 3 evre şeklinde meydana gelir.

Birinci evre: Hastalarda unutkanlığın, bazı kelimelerin hatırlanmadığı, daha önceden bilinen yerlerin hatırlanmaması, işe ilginin azalması, ilgi duyulan şeylerin cazibesini yitirmesi gibi belirtilerin olduğu evredir. Genellikle hastalar bu belirtileri kabul etmezler.

İkinci evre: Bu evredeki hastalarda belirgin şekilde bellek kaybı ortaya çıkar. Hasta artık en yakını olan kişilerin adını unutur, konuşma bozukluğu artar, yemek yemesi, giyinmesi gibi işlerini başkalarına bağımlı olarak yapmaya başlar.

Üçüncü evre: Bu evredeki hastalar kendi ailesinin bireylerini hatırlamaz, yollarını bulamaz, yürümekte bile zorlanırlar. Hastaların ciddi şekilde davranış bozuklukları meydana gelir. İdrar ve dışkı tutmama sorunu gelişir.

Alzheimer hastaları rahatsızlığın başlamasından itibaren 5-8 sene içinde yatağa bağlı, her ihtiyacında başkalarının bakımına muhtaç duruma gelirler.

Alzheimer hastalığının tedavisi

Hastalığın tedavisi ne yazık ki günümüzdeki gelişmelere rağmen bulunmamaktadır. Hastalara yapılan tedavi hastalığın ilerlemesini durduran ya da yavaşlatan etkilere neden olur. Beyindeki hasar gören sinir hücreleri nedeniyle azalan asetilkolin adındaki madde Kolinesteraz inhibitörleri adlı ilaçlarla dengelenerek, zihinsel işlevlerin korunması amaçlanır. Bu tedaviyle hastalık tamamen durdurulamaz, fakat etkileri azaltılabilir. Hastalarda görülen depresyon, uyku bozukluğu gibi sorunlarda başka ilaçların kullanımıyla tedavi edilir. En azından hastaların daha uzun süre kendi eylemlerini yapması, yaşam kalitesinin arttı]]> Alzheimer İleri Evre https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-ileri-evre.html Sat, 01 Dec 2018 02:04:37 +0000 Alzheimer ileri evre, alzheimer hastalığı kişilerde 3 farklı evrede gelişim gösterir. Her evrede görülen belirtiler ağırlaşarak ilerler. İlk başta unutkanlıkla kendini gösterir, ilerledikçe ailesindeki kişileri b Alzheimer ileri evre, alzheimer hastalığı kişilerde 3 farklı evrede gelişim gösterir. Her evrede görülen belirtiler ağırlaşarak ilerler. İlk başta unutkanlıkla kendini gösterir, ilerledikçe ailesindeki kişileri bile tanıyamaz hale gelir. Hastada zihinsel ve ruhsal belirtilerin yoğun halde görülmesi rahatsızlığın ilerlemesini işaret eder. Yaşlılık hastalığı olarak bilinen alzheimer nadiren genç yaştakileri etkiler. Çoğunlukla 65 yaş üzeri kişileri etkiler, bunamayla birlikte ilerleyen bir rahatsızlıktır. Yaşlılıkla birlikte görülen diğer rahatsızlıklara göre, özellikle ileri evrede daha ağır ve farklı seyreder. Hastada zihinsel fonksiyonlarda bozulma oluştuğundan, kronik beyin yetmezliği gelişir. Beyinde hasara neden olan sinsi bir şekilde ilerleyen hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Devamlı şekilde ilerleme gösterir ve beyinde yaptığı hasara bağlı olarak her hastada farklı sorunlara neden olur. Henüz kesin tedavisi yapılamayan bu rahatsızlık, ileri evrede hastaların günlük işlerini bile yapamaz hale gelmesine, başkalarına muhtaç bir yaşam sürmesine neden olur.

Alzheimer her hastada farklı şekilde ilerler

Hastaların yaşı, ailevi öyküsü, kişisel özellikleri, etnik ve kültürel yapısı, genel sağlığı Alzheimer hastalığının ilerlemesinde önemlidir. Toplumda yaşlı nüfusunun artması, görülme sıklığını arttırmaktadır. Kadınlarda erkeklere göre bu hastalıktan daha fazla etkilenir. Bu kadınlardaki ortalama yaşın erkeklere göre daha yüksek olmasına yani toplumda yaşlı kadın nüfusunun erkek nüfusundan fazla olmasına bağlanır.

Alzheimer İleri Evre

Alzheimer depresyon nedeniyle ortaya çıkabilir

Alzheimer yaşı ilerlemiş kişileri etkilese de, depresyon hastalığın oluşmasında önemli bir etkendir. Bu durum bazen bunamayla birbirine karıştırılabilir. Düşük eğitim seviyesi, kolesterol yüksekliği, yüksek tansiyon, kafa travması gibi etkenlerde hastalıktaki risk faktörleri arasındadır. Hastalığın genetik etkenler yüzünden de ortaya çıkması mümkündür. Özellikle birinci derece akrabalarında bu hastalık varsa, risk yükselmektedir.

Alzheimer ileri evre hastalarındaki beyin değişimleri

Beyinde hafızanın depo edildiği belirli bir bölüm bulunmaktadır. Zihinsel faaliyetlerin gerçekleşmesini sağlamak ise, beyindeki farklı bölgelerin çalışmasıyla olur. Alzheimer hastalığının beynin temel fonksiyonlarının bulunduğu nöronu tahrip etmesi, ileri evrede daha bariz etkiler ortaya çıkarır. Hasar bazen hafıza sistemini içeren hipotalamusta erken dönemde başlar. Bu nedenle hastalıkta unutkanlık ilk belirti olarak ortaya çıkar. Bunu takiben duygu ve düşüncenin olduğu alanlar, beyin korteksi etkilenir. Bu hasarla birlikte beyinde küçülme oluşur. Bu etki hastanın dil becerilerini, muhakeme yeteneğini, plan yapma gibi özelliklerini etkiler. Zamanla hastada saldırganlık, şüphe duyguları görülmeye başlar. Hastalık ilerlemesini tamamlayınca, idrar yapma sorunları, yemek yemekte zorluk çekme, kendini kontrol edememe ve başka kişilerin bakımına muhtaç bir duruma gelinir. Bu hastalık ilerleyici özelliktedir. Hala tedavisi olmasa da, erken aşamada teşhis edilirse ilerlemesi yavaşlatılabilir. Bunun için kullanılan bazı tedavi yolları bulunmaktadır. En azından hastanın yaşam kalitesi düzeltilir, yaşam süresi uzatılır. İleri evreye gelen hastaların yakınlarına önemli görevler düşer. Onların bakımıyla ilgilenmek, yaşamdan kopmamalarına yardımcı olmak özgüvenlerini yeniden kazanmalarına yardımcı olabilir.

]]>
Alzheimer Ne Demek https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-ne-demek.html Sat, 01 Dec 2018 11:02:30 +0000 Alzheimer ne demek diyecek olursak eğer bu hastalık kişilerde genel olarak ilerleyen yaşlarda belirmektedir. Hatırlamada yaşanmakta olan güçlükler, yaşanılmakta olan bazı bilişsel duyu kayıpları ve bellek kayıplar Alzheimer ne demek diyecek olursak eğer bu hastalık kişilerde genel olarak ilerleyen yaşlarda belirmektedir. Hatırlamada yaşanmakta olan güçlükler, yaşanılmakta olan bazı bilişsel duyu kayıpları ve bellek kayıpları gibi nedenlere bağlı olarak yaşanılmakta olan bir hastalık türüdür. ilerleyen yaş gruplarında belirmekte olan bu rahatsızlık ile birlikte bazı zihinsel işlev kayıpları, kişinin düşünce ya da fikirlerinin yavaşlaması gibi nedenlerden belirmektedir. Yaşı ilerlemiş olan kişilerde bu hastalığın en önemli belirtisi olarak ise unutkanlık ilk sırada gelmektedir ve bu sayede bazı nörolojik hastalıklara da yol göstermektedir. Bu hastalıkla karşı karşıya gelen bir kişi belirgin olarak bazı bilişsel kayıplar ile karşılaşmaktadır. Bunlar ise kişilerde yeni bilgileri algılamada ve öğrenmede çekilen zorluk ve daha önceden öğrenilmiş olan bilgileri hatırlamada çekilen güçlükler, Kişilerde oluşmakta olan konuşma bozuklukları, kişilerin bazı nesneleri algılayamaması yani tanıyamaması, plan yapma, kişilerin dikkatli olarak odaklanma yetilerini kaybetmesi gibi bazı kayıplar meydana gelmektedir.

Bu hastalığı yaşamakta olan kişi eski yaşamında, sosyal yaşantısında ve iş hayatında bazı zorluklarla baş başa kalacaktır ve hatırlamada güçlükler çekecek, bu hastalığın öncesinde yaşamış olduğu hayatında belirgin olarak değişiklikler meydana gelecektir. Alzheimer hastalığına neden olan faktörler olarak ise, beyinde asetil kolin azalmasına bağlı olarak oluşmakta olan duyu kayıpları ve beynin dış bölümünde oluşmakta olan bazı protein birikmesine bağlı olarak oluşum göstermekte olan hücre kayıpları oluşması ve hücreler arasında bağlantı kopuklukları olmasıdır.

Alzheimer Ne Demek
Alzheimer Hastalığı Belirtileri
 • Unutkanlık bu hastalığın ilk belirtisi olarak bilinir. Bu hastalıkla karşı karşıya gelen bir kişi genel olarak beyninde oluşmakta olan his kayıplarına, günlük yaşantısında tanımış olduğu aile ya da sosyal çevresindeki kişileri, kullanmış olduğu eşyaları, bir iş ile uğraşıp uğraşmadığını unutması olarak bilinmektedir. Bu hastalıkla karşılaşan kişi yeni tanıştığı bir kişiyi hatırlamaz ve hemen unutur, tanışmış olduğu kişilerin isimlerini anında unutur ya da bildiği nesneleri unutmaktadır. Sorularına aldığı cevapları doğru olarak hatırlayamaz ya da hiç sormamış gibi düşünür ve sormuş olduğu soruları tekrar tekrar sorar.
 • Günlük yaşamda yapmış olduğu aktivitelerden kişinin olumsuz etkilenmesi :Kişi günlük yaşantısında yemek yeme, kişisel bakım gibi bazı özelliklerini hatırlayamaz ve bunları yerine getiremez.
 • Kişinin yapmış olduğu yemeği ocakta unutması ve yakması, kişi araç kullanırken kendini ya da karşıdaki kişileri riske atması, yapmış olduğu bazı etkinlikleri ya da kullanmış olduğu bazı teknolojik aletleri kullanamama gibi özelliklerini yitirmesi.
 • İletişim bozuklukları, Bu hastalığı yaşamakta olan kişi karşısındaki kişiyi tanımakta zorluk çeker ve kullanmakta olduğu kelimeleri belirtmekte zorlanır. Sormuş olduğu bir soruyu sorduğunu unutur ve yineleyerek sorar ve aldığı cevapları da unutarak hatırlamaz. Yapılan uzun konuşmaları takip etmekte zorluk çekebilir.
 • Oryantasyon bozukluğu oluşması, Bu kişi haftanın hangi gününde olduğunu, ayın kaçı olduğunu algılayamaz ve günlük olarak yapmış olduğu işleri yapamaz hale gelir. Zamansal bilgileri kaybeder ve günlük yaşantısında, iş hayatında kişi başarısız hale gelir.
 • Muhakeme güçlüğü : Kişi karşılaşmış olduğu sorunları mantık çerçevesinde algılayamaz ve bu sorunların üstesinden gelemez. Karar vermekte güçlükler çeker.
 • Davranışta olan değişiklikler, Kişi ani olarak davranış değişiklikleri gösterebilir ve uygunsuz olarak davranışlar sergileyebilir.Hastalığı yaşayan kişide ani sinirlenmeler oluşur.
 • Kişilik değişiklikleri, Kişide oluşan bu değişiklikler sinirlenme, oluşan şüpheci davranışlar, huzursuzluk ve ilgi kayıpları gibi belirtile]]> Alzheimer Son Evresi https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-son-evresi.html Sun, 02 Dec 2018 06:00:48 +0000 Alzheimer son evresi, alzheimer hastalığı ülkemizde 250 bin civarında insanın en büyük sorunudur. Bu hastalık kişinin düşünce fonksiyonlarını kontrol edememesidir. Tedavisi zor olan ve zor cevap veren bu hastalığa ya Alzheimer son evresi, alzheimer hastalığı ülkemizde 250 bin civarında insanın en büyük sorunudur. Bu hastalık kişinin düşünce fonksiyonlarını kontrol edememesidir. Tedavisi zor olan ve zor cevap veren bu hastalığa yakalanmış insanların ortalama yaşama süreleri üç ile yirmi yıl arasında değişmektedir. Alzheimer hastalığının genel olarak dört evresi bulunmaktadır. belirginleşmesi yada aile tarafından fark edilmesi orta evredir. Biz geri dönüşü olmayan son evreyi ele alacağız. Bu evre hastalığın son evresidir. Bu durumdaki hasta, tedaviye çoğunlukla yanıt vermez ve durum her geçen dün daha kötüleşerek devam edebilir. 

  Alzheimer son evresi olan tam bağımlılık evresi olarak da kabul edilir. Bu evrede hasta aile bireylerinin yardımı olmadan hayatını devam ettiremez, zihinsel problemler artık tamamen ortaya çıkmıştır kişin neredeyse kendisini bile unutacak durumuna gelmiştir. Kişiye beslenme sırasında yardım edilse bile kişi beslenmede güçlükler çekmektedir. Kişide ki fiziksel ve istemsiz hareketler nedeniyle dışarıdan psikolojik sorunları varmış gibi görünse bile  kişi kendindedir. Bu evrede hasta arkadaşlarını, ailedeki insanları, misafirleri tanımada güçlük çekebilir ve onlara karşı güvensizlik, kuşku ve korku duyabilir. Fiziksel etkinlikler kontrol dışına çıktığı için yürümede zorluk, tuvalet ihtiyacını tam olarak giderememe veya hijyen koşullarını kendisi sağlayamaması gibi büyük problemler çıkmaktadır.  İşte bu problem hastanın ailesini de ilgilendirmektedir. İdrar kaçırma sorunu nedeniyle evdeki temizlik işlerini yapan kişiler, hastanın bakımıyla ilgilenen kişilerin son derece sabırlı olmaları ve alttan almaları önerilmektedir. Çünkü hastanın moral olarak ve motivasyon olarak yüksek tutulması gerekmektedir. Bu evrede en belirgin olan ve orta evrede baş gösteren en büyük sorun davranış bozukluğudur.

  Alzheimer Son Evresinde Hasta Yakınları Nasıl Davranmalıdır

  Bu evre hasta ve hasta yakınları için zor bir evredir. Bu evredeki problemler hasta yakınlarını oldukça etkilemektedir. Hastanın bakımı, beslenmesi gibi nedenlerden dolayı hasta bakıcısını bir haylı yormaktadır. Fiziksel kontrollerin hasta tarafından yönetilmemesi ve hastanın o anki psikolojisi nedeniyle hasta bu evrelerde değişik hareketler yapmaktadır. Farklı yürüyebilir,  farklı veya kontrolsüz sözler sarf edebilir, farklı oturabilir, geceleri anlamsız bir şekilde odaları dolaşabilir yada bir şeyi kaybetmiş gibi ev içerisinde anlamsız aramalar yapabilir. Bu davranışlardan dolayı hastada farklı fiziksel sorunlar (düşme, başını çarpma, elini kapının arasında bırakma v.b) veya yaralanmalarda ortaya çıkabilmektedir. Alzheimer son evresi bu nedenlerden dolayı oldukça zor bir evredir. Fakat bu durumda sabırlı olup, hasta için en iyi ortamı sağlamaya gayret etmelisiniz.

  Hastanın Davranışlarında Değişiklikler

  Bir alzheimer hastası kesinlikle sizin istediğiniz gibi yaşayamaz, aksine siz ona göre hareket etmek zorundasınız. Bu nedenle günlük sporlarınızı, etkinliklerinizi, planlarınızı bu hastaya göre yapmak zorundasınız ve asla evde yada gezi yerlerinde tek başına bırakmamalısınız. Sürekli gözetim ve kontrolünüzde olmalıdırlar. Hastalar evdekilere yeterince yük olduklarını düşünerek kendi işlerini kendileri yapmak isteyebilirler, Böyle durumlarda hasta olası denge kayıpları yaşayarak ölümcül darbeler almalarına neden olabilmektedir. Oluşan tüm sorunlar motivasyon kayıplarına neden olur ve hasta böyle şeylere üzülür buda süreci daha kötü bir hale getirebilir. Alzheimer hastalığı son evresi genel olarak ölümcül bir evredir ama yinede sizler umutsuzluğa kapılmayın ve olabildiğince süreci sabırla, fedakarlıkla ve iyi niyetle sürdürmeye gayret edin.
  ]]>
  Alzheimer İlaçları https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-ilaclari.html Mon, 03 Dec 2018 02:42:58 +0000 Alzheimer ilaçları, Alzheimer tedavisi üç aşamada incelenir ve her aşamada farklı ilaçlar ve farklı tedaviler uygulanır. Hastalığın birinci basamağı hastayı ve hastanın yakınlarını bilgilendirme aşamasıdır. Bu dönemd Alzheimer ilaçları, Alzheimer tedavisi üç aşamada incelenir ve her aşamada farklı ilaçlar ve farklı tedaviler uygulanır. Hastalığın birinci basamağı hastayı ve hastanın yakınlarını bilgilendirme aşamasıdır. Bu dönemde hastanın unutkanlığını ve kafa karışıklığını giderebilecek ilaçlar uyku ilacı gibi kullanıyorsa bırakılır. Hasta sürekli gözetim altında olmalıdır. Ocağı açık bırakabilir, evden çıkıp kaybolabilir. Bunun için sürekli olarak birilerinin gözetiminde olmalıdır. Hastalığın ikinci basamağı asıl ilaçlara ve tedaviye başlanılan dönemdir. Bu dönemde hastaya asetilkolinesteraz inhibitörleri verilir. Fakat bu ilaçlarda hastalığın seyrini değiştirmez. Ancak yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik ilaçlardır. Bu ilaçların başında asetilkolin miktarını arttıran kolinesteraz inhibitörleri kullanılır. Burada kullanılan dört ilaç vardır, bunlar takrin, donopezil, rivastigmin, galantamin ilaçlarıdır. Fakat takrir yan etkileri dolayısı ile artık kullanılmamaktadır. Kolinesteraz inhibitörleri kullanılmaya başlanılan dönemde hastalığın ilk belirtilerin de bir miktar düzelme sağlayabilir. Devamında yine hasta yine kötüleşebilir.

  Bu ilaçlar üç ile yedi ay kadar hastaya etki gösterir. Fakat hastalık çok ilerlemiş ileri safhalarda ise etki göstermeyebilir. Bu ilaçlar hastaların hırçın ve sinirli davranışlarını da azaltmaya yöneliktir. Bu ilaçların en çok görülen yan etkileri mide bulantısı, kusma ve ishaldir. Bu aşamada verilen diğer ilaç, rivastigmindir. Bu ilacın kapsül, flaster ve solüsyon şeklinde bulunan çeşitleri vardır. Flasterler ve sıvı formları ağızdan ilaç almakta zorlanan veya ilaç almayı kabul etmeyen kişilerde kullanılır. İlaca sabah ve akşam bir buçuk mg dozla başlanır. Hastanın vücudunun uyum sağlayabilmesi için artışlar düzenli olarak yapılır. İlaç yemeklerle birlikte alınır sıvı formu suya veya meyve suyuna katılarak verilebilir. İlacın sık görülen yan etkileri bulantı, kusma, iştahsızlık olarak gözlemlenmiştir.

  Alzheimer İlaçları

  Diğer bir ilaç donopezildir. Bu ilacın tablet ve ağızda dağılan formları vardır. İlaca beş mg ile başlanır ve bir ay sonra on mg olarak alınmaya başlanır. Yurt dışında daha yüksek gramlar da verilmektedir. Fakat bu durumda yan etkileri daha da artar. En çok görülen yan etkileri mide bulantısı, ishal, iştahsızlık, kusma, kramp ve uyku sorunlarıdır. Galantamin de kullanılan diğer bir ilaçtır. Dört, sekiz, on altı ve yirmi dört miligram halinde bulunur. İlaca dört veya sekiz miligram ile başlanır. Maksimum yirmi dört miligrama kadar çıkar. Yan etkileri bulantı, kusma, ishal ve kalp ritminde yavaşlamadır. Vitamin E nin kullanımı da Alzheimer hastalığını yavaşlattığı biliniyor. Memantin de piyasa da on miligramlık tablet ve damla formlarında bulunur. Tedaviye günde bir kez olarak beş miligram ile başlanır ve yirmi günün sonunda sabah on miligram akşam on miligram almak gerekir.  En çok kabızlık, baş ağrısı ve yüksek tansiyon gibi etkileri olur. 

  Alzheimer hastalığı, bu hastalığın üçüncü evresine gelindiğinde ise artık destek tedavisi uygulanır. Hastalar zihinsel yetilerini kaybetmekle beraber hırçınlaşır, depresyona girer, halüsinasyon görmeye başlar. Bu belirtilerin tedavisi içinde ketiapin, haloperidol, risperidon, olanzapin, sitolopram, sertralin, fluoksetin gibi ilaçlar kullanılır.
  ]]>
  Alzheimer Bitkisel Tedavi https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-bitkisel-tedavi.html Mon, 03 Dec 2018 12:39:10 +0000 Alzheimer Bitkisel Tedavi, Alzheimer hastalığı başlı başına büyük bir hastalık belirtisi olmakta olup tedavisi genel olarak bitkisel ilaçlar ile yapılmaktadır ve erken tedavi sayesinde geçici bir hastalık türü olmaktadır. Alz Alzheimer Bitkisel Tedavi, Alzheimer hastalığı başlı başına büyük bir hastalık belirtisi olmakta olup tedavisi genel olarak bitkisel ilaçlar ile yapılmaktadır ve erken tedavi sayesinde geçici bir hastalık türü olmaktadır. Alzheimer hastalığının görülmesi kişilerde belli bir yaşa bakmaksızın genel olarak 65 yaş üstü olan kişilerde daha çok görülmektedir. Bu hastalığı kişi tek başına yenememek de olup bu kişiye moral desteği verilerek ve bitki tedavisine gidilerek üstesinden gelinen bir hastalık olmaktadır. 

  Alzheimer Bitkisel Tedavi
  • Bu hastalığı yaşayan kişilerin tarçın tüketmesi önerilmektedir. Tarçın çaya, salatalara ve sütlaç gibi yiyeceklere katılarak tüketilmelidir. Yalnız tarçının faydası olduğu halde zararları da vardır bundan dolayıdır ki fazla tüketilmemelidir.
  • Zerdeçal tüketilmelidir. Zerdeçal hastalığın ilerlemesini engeller ve bu hastalığın önüne geçer. Zerdeçal yemeklere katılarak tüketilmelidir. Ayrıca hastayı formada tutabilmek için bir bardak süte bir çay kaşığı zerdeçal eklenerek tüketilmesi önerilir ve tatlandırmak için bal katılabilir.
  • Spor ve egzersiz yapılarak bu hastalıktan kaçınabiliriz ya da bu hastalığı azaltarak üstesinden gelebilirsiniz. Örnek verecek olursak eğer yüzmek, bazı egzersizler yapmak, koşu yapmak, yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek ve buna benzer yapılmakta olan sporlar ile alzheimer hastalığına yakalanmış isek bu hastalığın ilerlemesini önleyebiliriz. 
  • Bu hastalıkla karşı karşıya gelen kişinin badem tüketmesi önerilir. Badem bitkisinde E vitamini bulunmaktadır ve badem bu hastalığa yakalanmış olan kişiler için faydalı olup bu hastalığın önüne geçer ve hastalığın ileri düzeye ulaşmasını engeller. Bu hastalar bademi günlük olarak tüketmelidir ve günde 5 - 6 adet tüketerek sağlığına kavuşmasına yardımcı olmaktadır.
  Alzheimer Bitkisel TedaviAlzheimer bitkisel tedavi için kullanılmakta olan bazı bitki türleri bulunmaktadır ve bu bitkiler bu hastalıkta oldukça etkilidir. Bu hastalığın ilerlemesinin önüne geçmekte olup hastalık ileri ki aşamaya ulaşmışsa eğer hastalığın durdurulmasında rol oynamaktadır. Bu hastalığın tedavisinde yeşil çaylar, dere otu, yapışkan otu, kuşburnu, meyan kökü, bezelye, fındık, badem gibi bitkilerin kullanımı ile bu hastalık tedavi edilmektedir. Alzheimer bitkisel tedavi için ek olarak da havuç suyu ve havuçtan elde edilmekte olan bazı kürlerin elde edilmesiyle bu hastalığa engel olunmaktadır. Taze sıkılmış olan havuç suyu ya da hazırlanmış olan havuç kürü hastalığa etki olarak tedavi gücü çok yüksek olmakta ve bu hastalığa etkisi % 30 oranında olmaktadır. Şeker hastalığı olan kişiler aşırı derece havuç suyu ya da havuç suyundan hazırlanmış olan kürleri tüketemez ve tüketilmesi de önerilmez.

  Bu hastalıkta en çok bitkisel ilaçlar sayesinde korunabilmektedir. Yukarıda belirtilmiş olan bitkilere ek olarak bu hastalığa iyi gelmekte olan bir bitki olan brokoli unutkanlığın önlenmesinde oldukça faydalıdır. Alzheimer hastalığına iyi gelmekte olan bitkilerden biriside zencefil bitkisidir. Zencefil bitkini bal ile karıştırarak bu karışımdan elde edilen kür ile günlük olarak hastanın yemeklerinin içerisine bir miktar karıştırılarak yedirilmesi bu hastalığın tedavisi için oldukça etkili bir yöntemdir. Hazırlanmış olan bu kür kişiyi sakinleştirerek  ve kişide gerçekleşen unutma kaybını yavaş yavaş ortadan kaldırır. Alzhimer hastaları hiçbir zaman size göre yaşayamazlar, aksine sizler hastaya göre yaşamak zorundasınız. 
  ]]>
  Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-hastalarina-nasil-davranilmali.html Mon, 03 Dec 2018 13:44:29 +0000 Alzheimer hastalarına nasıl davranılmalı, alzheimer hastalarının yakınları hastalara karşı davranışlarında pratik ve emosyonel zorluklar yaşarlar. Bazen doktor ve hasta arasında bile zor anlar yaşatan ditaloglar bi Alzheimer hastalarına nasıl davranılmalı, alzheimer hastalarının yakınları hastalara karşı davranışlarında pratik ve emosyonel zorluklar yaşarlar. Bazen doktor ve hasta arasında bile zor anlar yaşatan ditaloglar bile olabilir. Hastalara karşı davranışların belli bir konuma getirilmesi için, her şeyden önce hastayla uygun bir iletişimin kurulması gerekir. Hastalarla iletişimde ise, belli bir efor sarf edilmesi gerekir. Hasta yakınları ve hastalar arasındaki iletişimi zor hale getiren en önemli unsur, hastanın sağlık sorunlarına odaklanması yani hastalığın hasta ve yakını arasındaki duygusal ilişkinin önüne geçmesidir.

  Hastalarla bilinçli olarak geliştirilen iletişimde olan anlamlı diyaloglar, hastanın sevdiği ve tanıdığı kişilerle birleştiğinde ortaya çıkan değişimler gerçekten şaşırtıcı olmaktadır. Bu sayede hasta yakınları ve hastalar arasındaki ilişki hasta ve bakıcı olma niteliğinden uzaklaşmakta, yeniden arada sevginin olduğu güçlü bir ilişkiye dönüşmektedir. Hastalar bu şekilde rahatlatılırsa, yaşanan tüm zorlukların azaldığı rahatlıkla görülebilir.

  Alzheimer hastalarına yaklaşımda amaç, her zaman günlük yaşamda bağımlı olunan aktivitelerin sayısını an aza indirmek ve hastanın becerilerini korumasına yardımcı olmaktır. Çünkü hastalığın seyri hem fiziksel, hem de davranışsal, sosyal ve çevresel açıdan gerçekleşmektedir. Hastalara davranışlarda iki yönlü empati geliştirilmesi bu açıdan oldukça önemlidir.

  Hastaların evde bakımı için oldukça uzun bir zaman geçmektedir. Beslenme, tuvalet, kişisel temizlik gibi bazı ihtiyaçların karşılanmasının yanında, hastalarla manevi diyaloğun devam ettirilmesi oldukça önemlidir. Bu açıdan hastalara karşı davranışlarda tükenmişliğe doğru gitmemek, eskiden olduğu gibi hastaları kendi kimliğinde birey olarak görebilmek gerekir.

  Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalı

  Hastaların gerçekleri kabul edilmeli

  Hastanın daha önceden sahip olduğu kimlik bütünlüğünün korunması için, hastanın kendi ifade ettiği gerçeklerinin kabul edilmesi gerekir. Hastayı hastalığıyla yaşatmak demek, hastalığın ilerlemesine yardımcı olmak demektir. Bu nedenle alzheimer hastasıyla birlikte yaşayanlar, onun farklı bir gerçeklik anlayışının olduğunu kolayca görürler. Hastaların gerçeklerini kabul etmemek, yakınların güvenlerinin azalmasına neden olur. Bu yüzden alzheimer hastalarının söyledikleri dinlenmeli, ilgilenildiği hissettirilmelidir. Hastalanın isteklerinin, taleplerinin onaylandığını hissettirmek çok önemlidir. Bu sağlanmadığında hastalarda kaygı duygusu ortaya çıkar. Hastaların yaşamda olmayan anne babasının yaşadığını düşünmesi, çocuklarını küçük olarak hatırlaması halinde, hastaların bu düşüncelerle kalmasına izin verilmeli, dünyaları değiştirilmemelidir. Bu hastalara ve yakınlarına zarar vermeyen bir durumdur. Hastalarla tartışmamaya girilmemesi daha doğrudur. Gerçeklerinin doğrulanmaması halinde hastalar sinirli davranışlar gösterebilir. Bu hastanın bakımıyla ilgilenen kişinin enerjisini gereksiz yere harcamasına neden olur.

  Hastalara ilgi gösterdiğinizi lütfen belli edin

  Alzheimer hastalarının her zaman güvenini tazelemek gerekir. Bu ise onlarla kurulacak iletişimle sağlanır. Soracakları her soruya cevap vermek, sıkılmamak, defalarca aynı soruyu sorsa da, sizler sanki ilk defa cevap veriyormuşsunuz gibi yaklaşmalısınız. Kendisine bu soruyu daha öncede sorduğunu söylerseniz, hasta bunun neden olduğunu anlamayacak ve tedirginliğe düşecektir. Bu yüzden hastaların soracağı yemeğin ne zaman yeneceği, uyku zamanı gibi soruların bıkmadan cevaplanması gerekir. Defalarca anlattıkları ihmal edilmeden dinlenmelidir. Onlara ilgi gösterdiğinizi Alzheimer hastalarına mimiklerinizle, jestlerinizle hissettirmelisiniz.  

  ]]>
  Alzheimer Tedavisi https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-tedavisi.html Tue, 04 Dec 2018 06:45:30 +0000 Alzheimer tedavisi, Alzhimer olan hastanın düzelebilmesi için uygulanan işlemlerdir.Alzheimer Tedavisi İle İlgili Genel BilgilerMaalesef  günümüzde hastalığın bilinen bir tedavi şekli bulunmama Alzheimer tedavisi, Alzhimer olan hastanın düzelebilmesi için uygulanan işlemlerdir.

  Alzheimer Tedavisi İle İlgili Genel Bilgiler

  Maalesef  günümüzde hastalığın bilinen bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Tedavi ile bu rahatsızlık bütünüyle düzelmez. Şu  noktaya dikkat etmek gerekir. Bu rahatsızlığın tedavisi aşamasında erken teşhis çok önem arz etmektedir. Uygulanan tedavi sayesinde hastalığın daha fazla ilerlemesine engel olunabilir. Hastalıkla ortaya çıkan semptomlar azalış eğilimi göstermektedir. Tedavinin amacı hastanın yaşam kalitesini yükseltmektir. Bu rahatsızlıkla birlikte ortaya çıkan psikolojik sorunların üstesinden gelebilmek için bir takım antideprasanlar önerilebilir. Bu psikolojik ilaçlar da uzman doktorun tavsiyesi ile alınmalıdır. Aksi takdir de daha içinden çıkılamaz sorunlara yol açabilir. Zaman içerisinde alzheimer ile ilgili bilgilerimize bir yenisini daha ekliyoruz ve bu rahatsızlıkla ilgili çeşitli ilaçlar görmeye başlıyoruz. Bu gelişmeler sayesinde hastaların umutları bir kat daha artmaktadır. Genel bir değerlendirme yapacak olursak unutmayan insan yok gibi bir şeydir. Fakat normal unutma ile bu rahatsızlığın unutma belirtisi arasındaki fark normal unutma da unuttuklarımızı kısa bir süre sonra tekrardan hatırlarız. Bunun nedeni yoğun geçirilen stresli iş hayatı, halsizlik gibi bazı fiziksel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bu unutkanlıklara basit unutkanlık diyebiliriz. Bu unutkanlık yaşam standardımızı düşürecek ölçüde değildir. Fakat alzheimer de böyle bir durum söz konusu değildir. Alzheimer rahatsızlığının unutması kişinin bütün düzenini alt üst edecek kadar ciddi sorunlara yol açmaktadır. Alzheimer özellikle yaşın ilerlemesi durumlarında unutkanlıkla kendini gösterir. Eğer şöyle istatistik oluşturacak olursak 65 yaş üzeri bireylerde her 15 insanda birinde ve 80 yaşın üzerindeki insanlarda ise her iki bireyden birinde bu rahatsızlık tespit edilmiştir.  Fakat sadece unutkanlık şikayeti ile kalmaz. Aynı zamanda konuşma ve günlük hayatın gereklerine uyamama ve düşünmede sıkıntı yaşama gibi sorunlara da neden olmaktadır. Düzelme ihtimali bulunmayan ve sürekli ilerleme eğilimi olan bir rahatsızlıktır. Genel olarak bunama diye tabir edilmektedir. Belirtiler tespit edildikten yaklaşık 7-8 yıl sonrasında ölüm riski oluşabilmektedir.

  Alzheimer Tedavisi

  Alzheimer Hastasının Ve Yakınlarının Bilmesi Gerekli Bilgiler

  Hastalığın bilinen etkin bir tedavisi olmadığı için hastalığın ilerlememesi için bazı bilgileri bilmekte fayda vardır.

  • İlk olarak hasta öz güven duygusunu geliştirmelidir. Hasta kişi bunun bir hastalık olduğunu kabul edip çevresindeki kişilerden gelecek yardım taleplerine açık olmalıdır.
  • Hasta olan birey doktoruna nasıl bir ruh hali içerisinde olduğu konusunda bilgi vermelidir. Bu bilgiler sayesinde tedavi şekli düzenlenmelidir. 
  • Hasta hayatını devam ettirmek istiyorsa yazma yöntemine başvurmalıdır. Yapacağı işi ya da aradığı eşyayı nereye koyduğunu not alıp, bu notu  göz önüne koymalıdır.
  • Bu rahatsızlığı bulunan bireylerin araba kullanmaları tehlikelidir. Bu nedenle yanlarında gözetmen kişiler bulunmalıdır.
  • Hastanın iş hayatını terk etmesi gerekir. Fakat yaptığı hobilerden vazgeçmesi gerekmemektedir.
  • Hastalığın ilk aşamalarında hasta yakınları tarafından ileriki dönemlerde nelere dikkat etmeleri konusunda bilgi almaları gerekir.
  ]]>
  Alzheimer Hastası Kaç Yıl Yaşar https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-hastasi-kac-yil-yasar.html Wed, 05 Dec 2018 02:18:22 +0000 Alzheimer hastası kaç yıl yaşar, Alzheimer yaş ilerledikçe kendini unutkanlık olarak belli eden bir beyin hastalığıdır. Hasta zamanla günlük aktvitelerini gerçekleştirmekte güçlük yaşamaya başlar. Dönüşü ve Alzheimer hastası kaç yıl yaşar, Alzheimer yaş ilerledikçe kendini unutkanlık olarak belli eden bir beyin hastalığıdır. Hasta zamanla günlük aktvitelerini gerçekleştirmekte güçlük yaşamaya başlar. Dönüşü ve tedavisi olmayan bir hastalık olarak kabul edilen Alzheimer hastalığı beyin fonksiyonlarında gerçekleşen bozukluklar nedeniyle ortaya çıkar. Hasta düşünmek ve konuşmak gibi pek çok durumda zorluk yaşar. Ciddi bir hastalık olarak kabul edilen Alzheimer hastalığında belirtiler başladıktan sonra 7 yıl içinde ölüme neden olabilen bir hastalık olsa da sistemik bir etki göstermediği için yaşam organlarını etkilemeyebilir. Bu edenle de kişinin yaşam süresi için bir oran belirlemek doğru olmaz.

  Alzheimer daha çok 65 yaş üzeri kişilerde görülse de erken Alzheimer hastaları da vardır. Erken Alzheimer hastalığı 40 yaş itibari ile ortaya çıksa da çok nadir görülen bir durumdur. 65 yaş üzeri kişilerde yaklaşık her 15 hastada birinde, 85 yaş üzeri kişilerde ise her iki kişiden birinde Alzheimer hastalığına rastlanabilmektedir.

  Alzheimer genellikle kalıtsal faktörler, beyinde biriken protein, beyin hücrelerinde yaşanan ölüm, sinir sistemi ile alakalı bozukluklar, zehirli maddeler gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Oldukça ağır seyreden sinsi bir hastalık olarak kabul edilir. Beyinde bulunan sinir hücreleri yavaş yavaş ölmeye başlar. Başlangıçta basit unutkanlıklar başlar. Örneğin hasta birkaç saat önce neler yaptığını, nereye gittiğini ya da ne yeyip içtiğini unutabilir. Hastalık ilerledikçe hasta günlük işlerini gerçekleştirmekte güçlük yaşar. Sorduğu bir şeyi tekrar sorar, anlattığı bir şeyi harfi harfine tekrar anlatır, çok yakınlarını bile tanıyamaz hale gelebilir. Bu durum karşısında hasta psikolojik anlamda da sıkıntı yaşamaya başlar. Konuşma, yürüme, anlama, algılama gibi kabiliyetlerini yitirir. Bazı hastalarda yatağa mahkumiyet görülebilir.

  Alzheimer Hastası Kaç Yıl Yaşar

  Alzheimer Belirtileri

  Alzheimer hastalığında temel olarak 10 tane belirti bulunmaktadır. Aşağıda sayılacak olan belirtilerin bir ya da birden fazlası olması Alzheimer tanısı için yeterli olabilir.

  • Günlük işleri yapamama
  • Günlük hayatı olumsuz derecede etkileyecek kadar unutkanlık olması
  • Konuşmakta ve kelime seçmekte güçlük yaşama
  • Hesap yapma kabiliyetini yitirme
  • Tarih ve bilindik mekanları unutma
  • Kişisel eşyaların yerini bulamama
  • Sorumluluk almaktan kaçınma
  • Davranış bozuklukları
  • Karar verememe
  • Karakterin değişmesi olarak sıralanabilir.
  ]]>
  Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-hastalarina-devlet-yardimi.html Wed, 05 Dec 2018 20:33:48 +0000 Alzheimer hastalarına devlet yardımı, Halk arasında hafıza kaybı olarak bilinmektedir. Alzheimer hastası ülkemizde 250 bin kişi dolaylarındadır. Alzhemir hastaları öncelikli olarak hafızalarında kayıplar yaşamakla beraber zam Alzheimer hastalarına devlet yardımı, Halk arasında hafıza kaybı olarak bilinmektedir. Alzheimer hastası ülkemizde 250 bin kişi dolaylarındadır. Alzhemir hastaları öncelikli olarak hafızalarında kayıplar yaşamakla beraber zamanla uzuvlarını kullanmada yetersizlik olarak devam etmektedir. İlerleyen dönemlerde beyin görevlerini yerine getirmede yetersiz kalmaktadır. Hastalık çok kısa sürede ilerlemekle birlikte hastanın zamanla vücut fonksiyonlarını yerine getirememesi ve unutkanlıkla birlikte kişisel bakımı da zor bir hal almaktadır. Hasta olan kişi kendine yetemez ve bir bakıcının desteğini alması artık şart olmaktadır. Hasta zamanla unutkanlıklar ile aç kalacaktır,  altına kaçırmalar ortaya çıkacaktır, işlerini aksatacak ve sosyal yaşantıdan düşecektir. Hatta kaybolma vakaları da baş göstermektedir. Kişinin ailesi ve yakınlarını da bu durum çok etkileyecektir. 

  Zamanla bakımı artacak olan hastalara ya bakıcı yada hastanın ailesi üstlenecek. Tabi bu bakımın belli başlı külfetleri olacaktır. Hastanın bakımı hem zor hemde maliyetli olacaktır. Hastanın ailesine yüksek miktarda maliyet açacak olan bu bakım, kimi aileler tarafından karşılanabilirken kimi aileler tarafından karşılanması çok güç olmaktadır. Hasta olan kişiler kendi kazançlarını hastalığı nedeni ile karşılayamayacak ve bütün kişisel masraflarını yakınlarına yükleyecektir. 

  Alzheimer Hastalarına Devlet Yardımı
  Alzheimer hastası olan kişi devletten yardım alabilmektedir. Eğer hasta yakınları tarafından yardım görmüyor ise devlet tarafından bakıma muhtaçlar sınıfında bakım görüyor. Hasta olan kişiye ailesi bakıyor ve maddi olarak bütün masraflarını üstleniyor ise devlet aynı şekilde ailesine yapılan belli başlı incelemeler sonrası yardım yapmaktadır. Devlet yardım yapacağı ailenini bakımını üstlendiği hasta için en az %40 oranında raporlu hasta olması şartı koşmaktadır. Hastanın doktorlar tarafından incelenip yardıma muhtaçtır raporu alması şarttır. Hastanın ailesinin ekonomik şartlarının bu bakım için yetersiz olduğu da araştırmalar yapılarak incelenmektedir. Bu incelemeler elbette çok sıkı ve birazda bu yardımı alabilmek sıkıntılı olabilmektedir. Hasta zamanla unutkanlıklarla altına kaçırmakta, devlet bunun için hastanın bez parasını da karşılamaktadır. Alzheimer hastasının bakımını üstlenen kişi her ay belli bir miktar para yardımı almakta. Hastanın ailesi bu para ile hastaya bir bakıcıda tutabilir. 

  Aynı zaman da bakım yardımı kabul olunmaya hasta yakınları vakıflara veya sosyal yardımlaşma derneklerine başvurabilirler. Bu yardım kuruluşlarından alacakları bağışlar sayesinde bir miktar da olsa maddi külfetten kurtulabilirler. Fakat aile yardımı alamayan hasta yakınları zamanla bakımdan yıpranarak hastaya bakmamaya ve hastayı ortada koymaya kadar gitmekteler. Devlet şuanda pek çok yardıma muhtaç hastanın bakımını üstlenmekte ve ailelere büyük yardımlarda bulunmaktadır. Genelde yardım paralarını dağıtırken hasta yakınlarını eskisi kadar zor durumlarda bırakmadan kısa yollar ile vermekte. Fakat şunu da unutmamak gerek, devlete sağlıklı olduğu halde devleti dolandırma adına birçok sahte başvurular olmakta ve bir sürü kişinin hakkına girilmekte. Devlette bunun için son dönemlerde daha dikkatli incelemeler yaparak, özellikle rapor verme konusunda çok büyük titizlik ortaya koymaktadır. Ayrıca devletin asıl amacı hasta yakınlarına maddi anlamda bir yardım yapmaktan ziyade, hastanın yakınlarının hastası ile ilgilenmesi yerine maddi boyutlarla uğraşmasından kurtarmaktır. 

  Sağlığımıza çok dikkat etmeliyiz...
  ]]>
  Alzheimer https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer.html Wed, 05 Dec 2018 20:53:59 +0000 Alzheimer, unutkanlık olarak tabir edilen bir hastalıktır. Ancak Alzheimer hastalığı yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir hastalık olduğu gibi hafıza kayıplığı, konuşmada güçlük çekme ve gün hayatta yaşamın getirdiğ Alzheimer, unutkanlık olarak tabir edilen bir hastalıktır. Ancak Alzheimer hastalığı yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir hastalık olduğu gibi hafıza kayıplığı, konuşmada güçlük çekme ve gün hayatta yaşamın getirdiği bazı durumlara karşı koyamama problemler ile kendini belli etmektedir. Alzheimer hastalığı geri dönüşü olmayan bir hastalıktır ve gün geçtikçe ilerleme gösterir. Halka arasında bu hastalığı genellikle bunama diye hitap edilir. Kişinin beyin fonksiyonları da oluşan bozukluklar ve bazı ataklar bu hastalığın oluşmasını nende olmaktadır. Çok ciddi bir hastalık olan Alzheimer kişiler de görülmeye başladıktan yaklaşık 7-8 sonra ölümle sonuçlanabiliyor.

  Dönüşü olmayan ve kişilerde kalıcı hasara neden olan Alzheimer zamanla hastalığın ilerlemesi ile birlikte konuşmada ve düşünmede zorluk çekme gibi problemlere yol açıyor. Doktorlar genelde bu hastalığın belirtilerinin başlamasının ile kişilerin 7 yıl gibi yaşama süreçleri olduğunu belirtse de hastaya bu tür yaşam biçmek pek de doğru olmaz. Genelde 65 yaş ve üzeri kişiler de sık görülen Alzheimer bir yaşlılık hastalığı olarak düşünülebilir. En erken görülen Alzheimer hastalığı kişilerde 40 yaşında görülmektedir. 40 yaşından itibaren ortaya çıkması olağan olan Alzheimer nadir olarak görülür. Ancak 85 yaş ve üzeri kişilerde daha sık görülmektedir. Alzheimer hastalığı kalıtsal faktörlere de neden olabiliyor. beyinde birikme gösteren protein, sinir sisteminde oluşan bozukluklar ve beyin hücrelerinde yaşanan ölüm sonucu hastalık kendini belli edebilir. Hasatlığın seyri çok yavaştır ve kişi de sinsi, sinsi ilerlemeye devam eder. Hastalığın yavaş, yavaş ilerlemesi ile birlikte ölüm de kişide yavaş, yavaş ilerleme gösterir. Kurtuluşu olmayan bir hastalık olduğu için hastanın bakımı oldukça önemlidir. İlk öncelerde kişide hafif unutkanlıklar ile başlar ve ardından hastanın yapması gereken günlük aktiviteler aksar. Konuşma, yürüme ve anlama kabiliyetini zamanla kaybeden hasta, kendini de unutmaya başlar ve zaman içerisinde kim olduğunu hatırlamakta güçlük çekebilir ve hatırlayamayabilir. 

  Alzheimer

  Alzheimer Belirtileri

  • Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyecek şekilde unutkanlıkların başlaması,
  • Gündelik işleri yapmakta zorluk çekme veya yapamama,
  • Karar vermekte zorlanma,
  • Önemli tarihleri hatırlamada zorluk çekme veya yolları hatırlamama,
  • Ruh halinde olan değişiklik ve davranış bozukluğu,
  • Pratik düşünmede zorluk çekme, hesap yapama ve sorumluluk almaktan kaçınma,
  • Hatırlaması gereken kişisel eşyaların yerini bulmakta zorluk çekme,
  • Karakter özelliğinin değişkenlik yapması,
  • Kelimeleri bulmakta ve cümle kurmakta zorlanma,
  • İnsanları suçlama gibi karakter özelliğinin değişmesi.
  • Kişinin zaman zaman kendini bile tanımakta zorluk çekmesi gibi... 

  Alzheimer Hastalığı Tanısı

  Alzheimer hastalığı tanısının koyulmasında güçlük çekilen bir hastalık değildir. İlk olarak kişinin yukarıda verilen belirtilerden her hangi birinin olup olmadı sorulur. Bu hususta hastaya ilk olarak hatırlaması gereken bazı olaylar veya özel günlerin tarihleri gibi ufak sorular sorulur. Ancak unutkan olan her kişi Alzheimer hastası olacak diye bir durum söz konusu değildir. İlk muayenenin ardında hastanın beyin filmi istenir. Beyin filminin ardından kan tetkikleri alınır ve laboratuvara yollanıp test yapılır. Bu testler sonucunda ise hastalığı diğer benzer belirtileri olan hastalıklardan ayırt etmek için bazı tıbbı çalışmalar yapılır. Yapılan tüm tarama ve testler sonucunda kişide alzheimer hastalığının tanısının koyulabilir.

  Alzheimer Tedavisi

  Alzheimer hastalığının tedavisinde hastaya ilk olarak bazı evreler uygulanır. Bu evreler özellikle üç basamaktan oluşur ve ilk basamağı eğitimdir. Ardından hastaya ilaç tedavisi uygulanır ve devamında ise destek tedavi verilir. Tüm bunların ardın]]> Alzheimer Nedenleri https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-nedenleri.html Thu, 06 Dec 2018 15:29:37 +0000 Alzheimer  nedenleri, Alzheimer bir unutkanlık hastalığıdır. Bu hastalık en çok elli ile elli beş yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık, hafıza bozukluğu, okuyamama, yazamama, kendini ifade edememe gibi işle Alzheimer  nedenleri, Alzheimer bir unutkanlık hastalığıdır. Bu hastalık en çok elli ile elli beş yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. Bu hastalık, hafıza bozukluğu, okuyamama, yazamama, kendini ifade edememe gibi işlev bozuklukları ile başlar. Bir kaç yıl sonra hastalık ilerler ve ruhsal bozukluklara neden olur. Bu bozuklukların kendisinde oluştuğunu gören hasta umutsuzluğa kapılır ve moral olarak çöker. İki şekli olan bu hastalık, yaşlıkta ve yaşlılık öncesinde başlar. Yaşlılıkta görülen şekli, çok yavaş başlar ve geç ilerler. Yaşlılık öncesi başlayan şekli ise, altmış yaşından önce meydana gelir ve hızlı bir şekilde ilerler.  

  Alzheimer hastalığı ile ilgili, henüz hiç biri kesinleşmemiş birçok teori ortaya konulmuştur. Bu hastalığın nedenleri arasında, kalıtsal faktörler, beyinde protein birikimi, beyin hücrelerinin ölümü, sinirsel iletimin bozulması ve çeşitli zehirli maddelerin yol açtığı söylenmektedir. Yapılan araştırmalara göre muhtemel nedenlerin arasında genetik faktörler de ortaya çıkmıştır. Aynı aile içerisinde bu hastalık birden fazla kişide görülmüş ise, bu hastalığın kalıtsal bazı faktörlere bağlanabileceğini göstermektedir. Örneğin, bir kadının kırk beş yaşından sonra doğum yapması, dünyaya getirdiği çocuk için Alzheimer hastalığının sebeplerinden bir tanesi olarak gösterilir. Aynı zamanda beyin iltihabı hastalığı olan kişilerde de Alzheimer da oluşan bozukluklara benzer bozuklukların oluştuğu görülmüştür. Buna dayanarak Alzheimer hastalığının, enfeksiyona bağlı olabileceği de söylenmektedir. Kafa travması geçiren kişilerin sağlıklı kişilere oran olarak Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığının daha fazla olduğu görülmüştür. Özellikle boksör olan kişilerin kafalarına aldıkları darbelerden dolayı, beyinde bozukluklar oluşabileceğinden bu hastalığa yakalanma olasılıklarının kaçınılmaz olduğu belirtilmektedir.  

  Alzheimer Nedenleri

  Psikolog ya da sinir hastalıkları uzmanı tarafından, çekilen beyin filmi, yapılan kan tahlilleri ve laboratuvar tetkikleri sonucu tanısı konulan bu hastalığın, kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu hastalıkta erken tanı çok önemlidir. Yapılacak olan tedavi yönteminde hastalık tamamen ortadan kaldırılamaz, sadece ilerlemesi yavaşlatılır. Ayrıca bu hastalığın, kişiye verdiği psikolojik rahatsızlıkların giderilmesi için uzman doktorlar tarafından ilaçlar tedavisi uygulanır. Alzheimer hastalığı belirtilerine sahip olan kişilerin ya da ailesinden bir kişide bu durumu gören kişilerin gecikmeden, hemen bir psikolog ve ya sinir hastalıkları uzmanına görünmelerinde fayda vardır.

  ]]>
  Alzheimer Aşısı https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-asisi.html Thu, 06 Dec 2018 22:44:25 +0000 Alzheimer aşısı, Geçmişten günümüze kadar birçok araştırmacı ve bilim insanının hep konusu olmuştur. Alzheimer hastalığında araştırmacılar asıl sebebin beta proteini olduğu kanısındalar. Aşının araştırmasında as Alzheimer aşısı, Geçmişten günümüze kadar birçok araştırmacı ve bilim insanının hep konusu olmuştur. Alzheimer hastalığında araştırmacılar asıl sebebin beta proteini olduğu kanısındalar. Aşının araştırmasında asıl amaç beta proteini değişimlerini gözetlemek olmuş. Alzheimer hastalığına karşı geliştirilen ilk aşı AN1792 olmuş, bu aşı hastalarda belli başlı yeni problemler ortaya çıkardığı için ertelenmiştir. Bu başarısızlığa rağmen ikinci bir aşı için çalışmalar devam etmektedir. İnsanlarda hafıza kayıplarını engelleyecek bir aşı ortaya çıkarmak çok büyük bir buluş olacaktır. Ayrıca alzheimer hastalarının zamanla elden ayaktan düşmeleri de önlenmiş olacak. Yabancı bilim adamları ile birlikte, Türk bilim adamları da alzheimer aşısı ile ilgili çok çalışmaktadır. İlk aşı denemelerinde başarısız olan bilim adamları ikinci bir aşı için tekrar laboratuvar çalışmalarına devam etti ve daha güvenli bir aşı ortaya koymaya çalıştırlar. Fakat ilk aşıda beyin omurilik sıvısı olan (bos) da azalma gözlemlenmiştir. 

  Eğer ki ileri zamanlarda alzheimer aşısı bulunduğu takdirde kişilik bozuklukları, unutkanlık, altına kaçırma gibi durumlarla karşılaşılmayabilir ve tıp tarihi adına çok büyük bir başarı elde edilmiş olacaktır. Fakat şuan böyle bir aşının varlığından söz edemeyiz. Geçmişte de günümüzde de bilim insanları çalışmış ve çalışmakta belli bir yol katetmişler fakat birçok pürüzler hala devam etmektedir. Beynin hasta olan dokularını tedavi ederken başka bir vücut uzvuna zarar verilmekte. Bazı Türk doktorlar, yabancı devletlerin bilim insanlarından derledikleri bilgiler ışığında daha kaliteli bir alzheimer ilacı ortaya koymaya çalışmaktalar. Ayrıca romatizma ilaçları da beyinde unutma noktalarını tedavi ettiği kanıtlanmış, fakat bu şuan için bir araştırmadır. Genellikle ilaç araştırmacılarının görevi olan aşı geliştirmelerine, doktorlarda büyük ölçüde destek vererek araştırmalara katılmaktadır. 

  Alzheimer Aşısı
  Aynı zamanda Türk doktorunun buluşu olan romatizma ilaçlarının beyinde unutkanlığa ve bunamayı önlediği araştırmasını, Türkiye de kullanmaya açacağı da bilinmektedir. Tabi alzheimer aşısını geliştirmek veya bulmak adına bir şeyler yapmak gereklidir. Bu aşıyı geliştirmek için en önemli noktalar ise yan etkilerden kurtulmaktır. Ağız yolu ile alınan ilaçların etkisi ile, vücuda enjekte yolu ile alınan, ilaçlar daha etkili ve tedavi ediciliği çok yüksek olmaktadır. Onun için aşı çok önem teşkil etmektedir. Alzheimer aşısını bulacak olan doktor veya bilim adamı da nası ki hastalığı bulan Alzheimer, hastalığa kendi adını vermiş ise aşıyı bulanda aşıya kendi adını verecektir. Ve bu sayede o kişi ölümsüz olacaktır. Adı yüzlerce yıl o aşı sayesinde anılacaktır. 

  Alzheimer aşısının en büyük geliştiricileri günümüzde İsviçreli bilimadamlarıdır. Şuan bazı söylentilere göre belli bir aşı buldukları ve geliştirme aşamasında olduğu söylentiler arasındadır. İsviçreli bilim adamları her konuda olduğu gibi bu konunun da üzerinde çok durmaktadır. Alzheimer aşısı sayesinde insanlar inmelerden kurtulacak ve ani ölümlerin önüne geçilmiş olunacak. Ayrıca Karolinska üniversitesinde yapılan bazı araştırmalarda da alzheimer aşısının 58 hasta üzerinde denendiği ve yüzde 80 düzeyinde olumlu sonuçlar alındığı da ortaya çıkmıştır. Hastalara beta amiloid adlı maddenin hastalara enjekte edildiğini söyleyen üniversite kan dolaşımının arttığı ortaya koymuş ve hastalığa neden olan maddelerin ortadan kalkmaya başladığını bildirmişlerdir. Önümüzde ki zamanlarda alzheimer aşısı bulunacağı yapılan araştırmalar sayesinde anlaşılmış ve büyük bir ilerleme katedilmiştir. Tıp artık çok hızlı ilerlemekte. 
  ]]>
  Alzheimer Tedavisinde Kullanılan İlaçlar https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-tedavisinde-kullanilan-ilaclar.html Fri, 07 Dec 2018 05:41:23 +0000 Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçlar, Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçlarda çok fazla seçenek yoktur. Hastalık ''Asetil Kolin'' eksikliği nedeniyle ortaya çıktığı için kullanılan ilaçlar ile bu maddenin y Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçlar, Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçlarda çok fazla seçenek yoktur. Hastalık ''Asetil Kolin'' eksikliği nedeniyle ortaya çıktığı için kullanılan ilaçlar ile bu maddenin yıkımı engellenir. Kullanılan ilaçlar ile hedef mümkün olduğunca hastalığın seyrini yavaşlatmaktır. Tedavide birinci basamak eğitim ve destektir.  İlaç tedavisi tedavinin ikini basamadığıdır.

  Asetilkolinesteraz İnhibitörleri: Alzheimer hastalığında hastalığın seyrini değiştirmek ya da tam olarak iyileşme sağlamak henüz mümkün değildir. Fakat uygulann ilaç tedavisi ile hastanın yaşam kalitesi arttırılarak, hastalığın son evreye ulaşması geciktirilebilmektedir. Bu ilaçların başında Asetil kolin adlı maddenin miktarını arttıran ilaçlar bulunmaktadır. Bu yönde onaylanmış 4 tane ilaç bulunmaktadır. Takrin, onepezil, galantamin ve rivastigmin bu ilaçlardır. Takrin hastada yarattığı yan etkiler ile günümüzde artık tercih edilmeyen bir ilaçtır. Kolinesteraz inhibitörleri hastalığın başlangıcında kullanılmakta ve çok az olsa da belirtileri azaltmaktadır. İlaç takibi seyreden süreç içinde hastalık kendiliğinden kötüleşebilmektedir. Kullanılan bu ilaçlar başlangıçta yani 2-7 aylık dönemde hastalıkta yavaşlama sağlayabilmektedir. İlaçlar hafif ve orta şiddetli Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Alzheimer ilerlediğinde ilaçların etkisi oldukça sınırlıdır. Bu grup ilaçlar unutkanlık, asabiyet ve hırçınlık gibi belirtilerde de hafifte olsa düzelme sağlayabilir. Yan etkileri ise ishal, mide bulantısı ve kusma olarak sıralanabilir.

  Alzheimer Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

  Rivastigmin: Kapsül, flaster ve solüsyon gibi versiyonları bulunmaktadır. Flater ve sıvı olan versiyonu ağız yolu ile ilaç kullanmakta zorlanan kişiler için tercih edilmemektedir. İlaç sabah ve akşam olmak üzere 1,5 miligram dozaj ile başlanır. Hasta ilacı kabul ederse dozaj arttırılır. Haftada bir gün olmak şartı ile sabah ve akşam 6 miligrama kadar çıkarılır. İlaç özelikle yemekler ile beraber kullanılmalıdır. Sıvı versiyonu ise soda, meyve suyu ile karıştırılarak hastaya verilir Mide bulantısı, kusma ve ishal gibi yan etkileri bulunmaktadır.

  Donepezil: Bu ilaç türünün yalnızca tablet ve ağızda dağılan versiyonu bulunmaktadır. Günde bir defa 5 miligram olacak şekilde başlanır. 1 ay düzenli kullanıldıktan sonra dozu 10 miligrama kadar çıkarılır. Diğer ilaç türlerinde olduğu gibi ishal, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

  Galantamin: 4.8 miligram tablet ve 8-16 ve 24 miligramlık kapsüller şeklinde bulunmaktadır. İlaca sabah ve akşam olmak üzere 4'er miligram ya da akşamları 8 miligram olacak şekilde başlanır. 1 ay düzenli kullanımdan sonra 16 miligrama kadar çıkarılabilir. En fazla günde 24 miligram kullanılmalıdır. Kalp hızını yavaşlatma, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi yan etkilere neden olabilir.

  Antioksidanlar: E vitamini ile beraber selegilin adlı Parkinson ilacı birlikte yüksek dozda günde 2 defa kullanıldığında Orta şiddetli Alzheimer hastalığının ilerlemesinde yavaşlama tespit edilmiştir. E vitamini hastada daha az yan etki yarattığı için tek başına kullanımı daha fazla tercih edilmektedir. E vitamini yüksek dozajda kullanıldığında kanamaya yatkın hastalarda riskli olabilir.

  Antiglutamaterjik Tedavi: Bu gruba dahil olan tek bir tane ilaç memantin adlı bir moleküldür. Bu molekül özellikle orta ve şiddetli Alzheimer hastalarında çok yüksek olmasa da olumlu etki yaratabilmektedir.

  Memantinin, 10 miligramlık tablet ve damla şeklinde formları vardır. Damla şeklinde her basış ile 5 miligram ilaç alınabilmektedir. Başlangıçta günlük bir defa 5 miligram ile başlanır. Haftada bir defa 5 miligram artış yapılır. 1 ay sonra sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa 10'ar miligram olacak şekilde kullanılır. Mide bulantısı, ishal,]]> Alzheimer Testi https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-testi.html Fri, 07 Dec 2018 19:35:54 +0000 Alzheimer testi, Alzheimer testinin yapılma amacı, kişinin bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığı ya da bu risk grubunda olup olmadığını kontrol etmektir. Alzheimer testi, kişiye farklı sorular sorulur ve verilen cevaplara Alzheimer testi, Alzheimer testinin yapılma amacı, kişinin bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığı ya da bu risk grubunda olup olmadığını kontrol etmektir. Alzheimer testi, kişiye farklı sorular sorulur ve verilen cevaplara bakılarak kişinin Alzheimer hastası olup olmadığı ve ya o  risk grubunda mı diye bakılarak yapılır. Alzheimer testinde kişiye cevap verebileceği sorular sorulur. Örneğin, kişiye saatine bakmadan saatin kaç olduğu hakkında bir tahmin yürütmesi istenilir. Bir adres söylenilir ve bu adresi tekrarlaması istenilir ve ya nerede oturduğu sorulur. Bunun yanı sıra kaç yaşında olduğu ya da adı soyadı sorulur.  

  Alzheimer testi yapılırken sorulan sorulara verilen cevaplarda, kişi hafıza problemi yaşıyorsa, bir yere koyduğu eşyaların yerini şaşırıyorsa, bulamadığı eşyalar için birilerini suçluyorsa, evin dışında olduğu zaman kafası daha çok karışıyorsa, sürekli gittiği bir yerden dönüşte yolu şaşıyorsa, fatura ödemek için hesap yaparken kafası karışıyorsa, çok iyi tanıdığı kişilerin isimlerini hatırlamada zorluk çekiyorsa Alzheimer hastalığından şüphelenilmelidir. Ayrıca kendini ifade etmekte zorlanıyorsa, bir şey okumakta veya yazmakta güçlük çekiyorsa ve sorulan her soruya sabit bir şekilde, sürekli olarak evet cevabı veriyorsa, bu, kişinin Alzheimer hastalığına yakalandığını göstermektedir. Alzheimer testi bu konuda bize çok yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda kişiyi, hastaneye gitmesi ve uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerektiği konusunda hastayı ikna etmeniz gerekecektir. Çünkü hastalığın erken teşhis edilebilmesi için ve buna bağlı olarak doktorun vereceği tedavinin karşılık bulması için çok önemli bir noktadır. Bu durumda yapılacak olan Alzheimer testi erken teşhis içinde çok büyük önem arz etmektedir. Erken teşhis her zaman by Babylon Toolbar" class="bqpsidyrcd" href="#98190898"> hayat kurtarmaktadır. Alzheimer hastalığı çok ciddi bir rahatsızlıktır ve tedavisi neredeyse yoktur. Alzheimer hastalığı hep ölüm ile sonuçlanmıştır. Bu sebeple erken teşhis ile bazı şeylerin önüne geçerek, bu hastalığın insanları yok etmesinin önüne geçilebilir.  

  Alzheimer Testi

  Alzheimer testini, günlük aktivitelerini gayet rahat sürdürüp, çeşitli sosyal faaliyetlerini hiçbir sıkıntı yaşamadan gerçekleştirip, sosyal münasebetlerde sıkıntı yaşamadığı halde, unutkanlık problemi yaşayan kişilerin bu testi olması gerekmektedir. Bu kişiler unutkanlıkları yüzünden aynı işi tekrar tekrar defalarca yaparlar. Yapacakları işleri önceden not etme gereği duyarlar. Bu unutkanlık derecesi kişiden kişiye değişmektedir. Hafif derecede olanlara sıkça rastlanılmaktadır. Yapılan Alzheimer testi sonucunda kişide bu hastalığın teşhisi konulduğu zaman, hastalığın tedavisi esnasında maalesef bu hastalık tamamen yok edilemiyor. Fakat doktorlar tarafından uygulanan tedaviler ile hastalığın daha genç yaşlarda ortaya çıkması sağlanır ve hastalığın ilerleme seyri yavaşlatılır. 

  ]]>
  Alzheimer Göz Testi https://www.alzheimer.gen.tr/alzheimer-goz-testi.html Sat, 08 Dec 2018 08:24:02 +0000 Alzheimer göz testi uygulanarak erken teşhis mümkün olmaktadır. Burada bu konu ile ilgili bir test verilecektir. Dilerseniz kendi başınıza verilen testi uygulayarak beyinsel anlamda bir sıkıntınız varsa bilgi sahibi olabilirsiniz. Alzheimer göz testi uygulanarak erken teşhis mümkün olmaktadır. Burada bu konu ile ilgili bir test verilecektir. Dilerseniz kendi başınıza verilen testi uygulayarak beyinsel anlamda bir sıkıntınız varsa bilgi sahibi olabilirsiniz. Tekrar belirtelim verilecek test sadece bilgi edinme amaçlı kullanılabilir. Doğru sonuç için uzman bir hekime görünmelisiniz.

  Alzheimer benzeri sinir sistemi hastalıklarının erken teşhisini göz retinasını inceleyerek meydana ortaya çıkarmak olası. Bu hastalıklara karşın genetik yatkınlığı bulunanlar, senede bir defa göz muayenesiyle hem bir göz hem bir de sinir sistemi sıhhatini güvence altına alabiliyor. Araştırmalar, beynin birçok işleviyle yakın ilişkisi olan retinanın, Alzheimer,, Parkinson benzeri sinir sistemi hastalıklarında önce ipucunu verdiğini meydana koyuyor. Görme siniri ve retina, beyin dokusunun devamıdır bunun için  çoğalış pek çok beyin rahatsızlığının tanı ve rehabilitasyonunda gözün olarak alındığını belirten uzmanlar bu tip hastalıkların beyinde yarattığı hasarın, göz içerisinde yer alan bir takım katmanlarda kendini belli ettiğini ifade etmektedirler. Sinir hücresinin hasar görmesi neticesi olan ve kesinlikle bir rehabilitasyonu şu an için mümkün olmayan Parkinson ve Alzheimer hastalıklarının erken teşhis edilmesi mühim olduğunu belirten doktorlar, göz kontrolünün erken teşhiste mühim olduğunu belirtmektedirler. Uzmanlar sinir sistemi hastalıklarıyla göz muayenesi arasındaki ilişki hakkına şu verileri verdi: "Gözün arkasında yer alan retina bölümünde 10 katman yer alıyor. Yapılmış olan çalışmalar, bu katmanların belli bölümlerinde meydana gelen incelmelerin (zayıflamaların) Parkinson ve Alzheimer hastalıklarının beyindeki sinir hücrelerinde sebep meydana geldiği hasarlara paralellik gösterdiğini meydana koyuyor. OCT ismi verilen bir cihazla yapılmış olan retina taraması ve FAF ismi verilen retina tetkikleriyle bu sağlık sorunları, artık nörolojik belirtiler vermeden yakalanabiliyor. "
  Alzheimer Göz Testi

  Verilen test nöroloji uzmanları tarafından uygulanan bir testtir. Testten doğruya yakın sonuçlar alabilmek için sakince oturunuz. Rahat olacağınız bir ortamda olmalısınız. Sonrasında aşağıda verilen 3 test bölümünü de bir dakika dolmadan tamamlamaya çalışmalısınız. Bu sırada hiç bir şey kullanmamanız gerekmektedir.

  C harfini bulunuz.

  OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOO
  OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOO
  OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOO
  OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOO
  OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOO
  OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOO
  OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOCOO OOOOOOOOOOOO
  OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOO
  OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOO
  OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOO
  OOOOOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOOOOOO OOOOOOOOOOOO


  C'yi bulduysanız şimdi aşağıda 6'yı bulun
  9999999999999999999 9999999999999999 9999999999999999 99999
  9999999999999999999 9999999999999999 9999999999999999 99999
  9999999999999999999 9999999999999999 9999999999999999 99999
  9999699999999999999 9999999999999999 9999999999999999 99999
  9999999999999999999 9999999999999999 9999999999999999 99999
  9999999999999999999 9999999999999999 9999999999999999 99999


  Şimdi de N harfini bulunuz.

  MMMMMMMMMMMMMMMMMMM MMMMMMMMMMMMMMMM MMMMNMMMM
  MMMMMMMMMMMMMMMMMMM MMMMMMMMMMMMMMMM MMMMMMMMM
  MMMMMMMMMMMMMMMMMMM MMMMMMMMMMMMMMMM MMMMMMMMM
  MMMMMMMMMMMMMMMMMMM MMMMMMMMMMMMMMMM MMMMMMMMM
  MMMMMMMMMMMMMMMMMMM MMMMMMMMMMMMMMMM MMMMMMMMM


  Üç testi de başarılı biçimde yaptıysanız beyniniz iyi çalışıyor demektir.

   

  ]]>